fbpx

3
Sie

Fotowoltaika w Polsce stan aktualny i perspektywy rozwoju

Stały wzrost zapotrzebowania na energię na świecie, perspektywa wyczerpania się zapasów paliw kopalnych oraz zabiegi mające na celu ochronę środowiska naturalnego przyczyniają się do wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności fotowoltaiką.

„Na świecie zainstalowano 400 GW w milionach systemów, natomiast w Polsce jedynie 380 MW mocy w ok. 30 tys. systemów, w tym 108 MW w systemach powyżej 50 kW. Niemniej jednak z roku na rok rośnie ilość systemów PV instalowanych w kraju. Ponieważ na dwóch aukcjach w 2006 i 2017 zakontraktowano ok. 400 MW należy spodziewać się dużego zainteresowania systemami do 1 MW.  To wymaga przedstawienia specyficznych problemów technicznych i administracyjnych związanych z przepisami prawnymi, projektowaniem, instalowaniem, przyłączaniem do sieci, monitorowaniem i serwisem” mowi dr Stanislaw M. Pietruszko, Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki Polska PV.

Na jakim etapie rozwoju znajduje się polska branża fotowoltaiczna? Czy w najbliższym czasie możliwe będzie pełniejsze wykorzystanie potencjał rynku PV w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że tak. Rynek fotowoltaiki wszedł bowiem w fazę dynamicznych zmian, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście odnawialnych źródeł energii.

Temat ten zostanie szeroko przedstawiony podczas Miedzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy EXPO i znajdzie swoje od-zwierciedlenie zarówno w wydarzeniach merytorycznych, jak i ofercie wystawców. Targi RE-energy EXPO odbeda sie w dniach 11-13 października 2018 w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego 12/14.

Ilość instalacji fotowoltaicznych wzrasta.  Z jednej strony można zadać sobie pytanie „co to za postęp?”, z drugiej wszyscy jesteśmy świadomi, że potencjał jest zdecydowanie większy. Czy będzie on wykorzystany?  O tym będzie można porozmawiać z ekspertami w trakcie Miedzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce, która odbędzie się 12.10.2018 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Warszawa po raz kolejny stanie sie miejscem spotkania branży fotowoltaicznej z Polski i nie tylko. Współorganizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki. Zaproszeni przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz SolarPower Europe przedstawią stan PV na świecie oraz trendy jej rozwoju.

Tematem konferencji będzie również sektor prosumentów. Rosnąca ilość małych instalacji będzie powodowała problemy pomiędzy inwestorami, instalatorami a operatorami systemów dystrybucyjnych. Omówiony zostanie obowiązek uzgadniania projektów budowlanych z ochroną przeciwpożarową, jak również nowe możliwości finansowania systemów PV. Konferencja będzie ukierunkowana na praktyczne aspekty instalowania systemów PV.

„Miedzynarodowa Konferencja Fotowoltaika w Polsce odbedzie sie juz po raz ósmy. Zawsze była ona bardzo pozytywnie odbierana przez uczestników. Również w tym roku wszystko wskazuje na liczny udzial gości z Polski i nie tylko” mówi przedstawiciel organizatora Małgorzata Bartkowski, Project Manager RE-energy.

Niezwykle interesująco zapowiada się również Forum Fotowoltaika Dla Każdego, które ma przybliżyć tematykę instalacji fotowoltaicznych konsumentowi, który przed podjęciem finalnej decyzji zmaga się z wieloma pytaniami. Cena, okres zwrotu inwestycji, wybór paneli, instalatora, operatora, żywotność paneli to tylko nieliczne pytania, które stawiają sobie osoby decydujące się na własną produkcję prądu ze słońca.

Wydarzenia merytoryczne poświęcone zagadnieniom fotowoltaiki zostaną wsparte interesującą ofertą firm z branży PV. Na targach będą obecni producenci i dystrybutorzy paneli fotowoltaicznych, inwerterów, systemów mocowania, zebezpieczeń, komponentów elektronicznych, optoelektronicznych, narzędzi i aparatury pomiarowej.

Targi RE-energy EXPO to platforma spotkań ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii.  Wyróżniają się rozbudowaną częścią merytoryczną, skłaniającą do dyskusji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Trzy dni targowe to jednocześnie trzy dni wypełnione międzynarodowymi konferencjami i forami branżowymi, podczas których omawiane będą istotne dla rynku OZE tematy. Tegoroczne wydarzenia towarzyszące będą dotyczyć najpopularniejszych tematów, wśród których oprócz fotowoltaiki znajdą się: biogaz, samochody elektryczne, magazynowanie energii, efektywność energetyczna i budynki energooszczędne. Ponadto tradycyjnie targi umożliwią rozszerzenie sieci cennych kontaktów biznesowych w Strefie Networkingu Biznesowego.

 

 

Loading...