3 szybkie sposoby na odświeżenie starych mebli.

3 szybkie sposoby na odświeżenie starych mebli.

Masz w domu wiekową meblościankę, która jest już nieco sfatygowana, a nie stać Cię na zakup nowej? Nie martw się, ponieważ istnieją proste i tanie sposoby na odświeżenie mebli i przywrócenie im świetności. Obecnie szafki, komody, biurka czy fotele rodem z PRL przeżywają prawdziwy renesans. Posiadanie takich mebli jest bardzo trendy.

Najczęstszymi problemami, które pojawiają się na powierzchni mebla w miarę upływu czasu, są przetarcia oraz blaknięcie koloru. Szafki wydają się spłowiałe i wyglądają nieestetycznie. Możesz przywrócić im intensywny kolor i blask w ciągu zaledwie kilku godzin. Sprawdź, jak tanio odświeżyć stare meble.

Domowe sposoby odświeżania wiekowych mebli.
Do prostych i tanich metod na przywrócenie blasku starym szafom, komodom, stołom, czy krzesłom należą.

Herbata.

Zwykła czarna herbata uratowała już niejeden przebarwiony, wyblaknięty i spłowiały mebel. Wystarczy, że 2-3 duże łyżki herbaty zalejesz 200 ml wody i będziesz zaparzać pod przykryciem około 30 minut, a powstałym bardzo mocnym naparem potraktujesz mebel wymagający renowacji.

Nasącz herbatą wacik kosmetyczny lub niewielką bawełnianą ściereczkę i pocieraj nią całą powierzchnię mebla raz przy razie. Następnie odczekaj, aż wyschnie i powtórz cały proces. Możesz go wykonać nawet kilka czy kilkanaście razy z rzędu w zależności od tego, jaki odcień chcesz uzyskać.

Ta metoda sprawdzi się w przypadku mebli w odcieniach od słomkowego, poprzez brązowy i mahoniowy do czarnego. Efekt zabarwienia jest trwały i wygląda bardzo naturalnie. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny, dlatego niezależnie od tego, z czego wykonany jest mebel, herbata z pewnością w żaden sposób mu nie zaszkodzi.

Olej.

Z upływem lat drewno, sklejka lub płyta, z której wykonuje się szafki czy komody, stopniowo ulega przesuszeniu. Wpływa to negatywnie zarówno na kolor, jak i na strukturę powierzchni mebla. Tego problemu pomoże nam się pozbyć olej.
Olejowanie mebli to sprawdzona stosowana od stuleci metoda ich konserwacji i renowacji. Możesz użyć praktycznie każdego oleju na przykład:

  • słonecznikowego,
  • rzepakowego,
  • oliwy z oliwek,
  • oleju lnianego,
  • oleju konopnego,
  • oleju kokosowego.

Podobnie jak w przypadku herbaty, zamocz wacik lub ściereczkę w oleju i wcieraj dokładnie w całą powierzchnię mebla. Efekt w postaci odświeżenia mebla, pogłębienia jego koloru i nabłyszczenia powierzchni zauważysz od razu. Jednak warto powtórzyć cały zabieg jeszcze raz lub dwa w ostępie kilku dni.

Farba.

Jeśli powierzchnia mebla jest bardzo mocno zniszczona, ma nierównomierny koloryt, łuszczy się na niej farba lub lakier, wtedy jedynym wyjściem jest pomalowanie go na nowo. Udaj się do najbliższego marketu budowlanego na dział farb i tam poszukaj bejc i farb przeznaczonych do malowania mebli i wybierz odpowiedni kolor. Jeżeli powierzchnia Twojego mebla jest nierówna, a stary lakier odchodzi, nie zapomnij też kupić papieru ściernego.

Pocierając mebel miejsce przy miejscu papierem ściernym, usuniesz nieestetyczną zniszczoną wierzchnią warstwę z meblościanki. Następnie dokładnie oczyść powierzchnię z pyłu i przystąp do malowania. Meble maluje się bardzo łatwo. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz do tego niewielkiego wałka do malowania lub małego pędzla. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta farby, bejcy czy lakieru, którego używasz, a meble będą wyglądały jak nowe.

Po zakończeniu malowania nie kładź nic na meblach, zanim dobrze nie wyschną i porządnie przewietrz mieszkanie z zapachu środka do malowania.

Przywrócenie świetności starym meblom nie jest trudne. Wystarczy odrobina chęci i kilka godzin wolnego czasu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaka metoda będzie najlepsza do odświeżenia wyglądu Twojego mebla i jak ją zastosować, poszukaj w Internecie poradników w formie video. Na YouTube znajdziesz mnóstwo cennych wskazówek w tym zakresie. Warto się z nimi zapoznać, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )