4 Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu

4 Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu

Z racji rosnących cen surowców, wiele osób martwi się o koszty ogrzewania swoich budynków. Można jednak zmniejszyć te koszty, jeśli podejmie się kilka prostych działań. Oto 4 rzeczy, które pomogą Ci zmniejszyć koszty ogrzewania.

1. Izolacja domu

Izolacja domu jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Według EnergyStar zainstalowanie odpowiedniej ilości izolacji pozwoli Ci zaoszczędzić około 20% na rachunkach za ogrzewanie. Dzieje się tak dlatego, że izolacja utrzymuje ciepło wewnątrz domu, zamiast pozwolić mu uciec przez pęknięcia i dziury w ścianach i suficie.

Oprócz oszczędzania pieniędzy izolacja domu ma wiele innych korzyści:

  1. Pomaga utrzymać komfort w domu przez cały rok, więc nie musisz tak mocno polegać na systemie grzewczym, gdy na zewnątrz jest zimno lub włączać klimatyzatora, gdy na zewnątrz jest gorąco.
  2. Sprawia, że dom jest bardziej komfortowy dla wszystkich, którzy w nim mieszkają — zwłaszcza dla dzieci lub osób starszych, które mogą być wrażliwe na wahania temperatury w ciągu dnia lub nocy.
  3. Pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni w wilgotnych miejscach, takich jak piwnice i szczeliny, ponieważ obszary te są lepiej zabezpieczone przed wilgocią niż w przeciwnym razie.

2. Wymiana okien w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania

Jeśli szukasz sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania domu, jednym z najprostszych sposobów jest wymiana okien.

Okna są ważnym elementem efektywności energetycznej domu i należy je wymieniać co jakiś czas. Jeśli jednak szukasz sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie, wymiana starych okien na nowe, które mają lepszą izolację, zrobi dużą różnicę w tym, ile pieniędzy wydajesz na ogrzewanie każdego roku.

Wymiana starych okien na nowe może zmniejszyć zużycie energii nawet o 25%, jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych.  Ponadto nowe okna zapobiegają ucieczce ciepła przez pęknięcia w uszczelnieniu między oknem a ramą. Może to również pomóc w utrzymaniu ciepła w domu, gdy na zewnątrz robi się zimno.

3. Montaż drzwi o dobrej izolacji cieplnej

Drzwi to główne punkty wejścia dla strat ciepła. Powinny być wykonane z materiałów, które nie przewodzą ciepła, takich jak drewno lub metal. Drzwi jednoskrzydłowe pojedyncze pozwalają na większą kontrolę temperatury wewnątrz budynku, ale drzwi podwójne oferują lepsze właściwości termoizolacyjne. Podczas wybierania drzwi o dobrej izolacji cieplnej upewnij się, że są łatwe do otwierania i zamykania, łatwe do czyszczenia oraz naprawy, a także nadają się do konserwacji.

Jeśli nie możesz zdecydować, jakie drzwi z dobrą izolacją wybrać — postaw na pomoc profesjonalistów z firmy Mikea.

4. Wykorzystanie technologii obecnej generacji

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, możesz wykorzystać technologie obecnej generacji. Na przykład, możesz użyć kolektorów słonecznych i energii geotermalnej. Być może słyszałeś już o pompach ciepła jako alternatywie dla tradycyjnych systemów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi. Ta sama zasada działa w przypadku ogrzewania podłogowego: zamiast używać grzejników elektrycznych, które wypompowują gorące powietrze z centralnego miejsca, możesz zainstalować elektryczne maty podłogowe.

Podsumowanie

Dzięki wszystkim wskazówkom, które podaliśmy, powinieneś być na dobrej drodze do obniżenia kosztów ogrzewania Twojego budynku. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, nie wahaj się skontaktować z ekspertami firmy Mikea.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )