Biuro w domu – jaka lampa będzie najlepsza?

Biuro w domu – jaka lampa będzie najlepsza?

Home office dla wielu osób stało się codziennością, a liczni pracodawcy coraz bardziej przychylnym okiem patrzą na pracę z domu. Jednak miejsce do zdalnego wykonywania obowiązków wymaga odpowiedniego przygotowania – w tym zaopatrzenia się we właściwą lampę.

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważne może być zapewnienie odpowiedniego oświetlenia do pracy. Większość z nas sporą część swoich obowiązków wykonuje przy komputerze, która obciąża narząd wzroku. Dlatego należy zadbać o właściwe warunki. Odpowiednia lampa oraz ustawienie biurka sprawi, że oczy będą wolniej się męczyć, a tym samym – nasza produktywność dłużej pozostanie na wysokim poziomie. Pomoże to także zachować higienę pracy oraz ograniczyć szkody, jakie może powodować długotrwałe przebywanie przed monitorem. Żeby zapewnić właściwe oświetlenie, należy odpowiednio ustawić biurko względem okna, a także wybrać lampy – zarówno tę główną, jak i do ustawienia na blacie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w domowym biurze?

Oświetlenie główne

Lampy pełniące funkcję oświetlenia głównego powinny dostarczyć odpowiednią ilość rozproszonego, równego światła. W tym celu najlepiej sprawdzają się standardowe, wiszące modele, do których dobrana zostanie właściwa żarówka. Dobrze jednak sprawdzają się również modele stojące, które można ustawić niedaleko miejsca pracy. Warto zadbać także o jakość światła – dobrze, by oświetlenie główne w domowym biurze jak najlepiej oddawało kolory i przypominało światło dzienne. Warto także pamiętać o tym, żeby nie było ono zbyt intensywne i nie oślepiało. Do doświetlenia miejsca pracy służą lampy biurkowe o bardziej punktowym, nieraz mocniejszym strumieniu światła. Oświetlenie główne ma przede wszystkim minimalizować kontrast w pomieszczeniu i zapewnić komfort pracy o każdej porze dnia.

Lampka biurkowa

Wiele osób decyduje się na najprostsze modele lampek stołowych, jednak w przypadku pracy z domu dobrze jest zdecydować się na bardziej zaawansowany model. Dobrą funkcjonalnością jest regulowane ramię i klosz, dzięki któremu można skierować strumień światła tam, gdzie akurat jest to potrzebne. Świetnie sprawdzają się również modele z możliwością ściemniania. Choć największą popularnością cieszą się produkty z tradycyjną żarówką, warto również zwrócić uwagę na lampy LED, które mają dużą żywotność i utrzymują równomierne oświetlenie przez bardzo długi czas. Do wyboru jest wiele modeli, co można zobaczyć chociażby tutaj: https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/. Warto pamiętać jednak, że konkretna lampa powinna być dobrana przede wszystkim do naszych osobistych potrzeb i preferencji.

Barwa i moc światła

Równie ważne co sama lampa jest barwa i rodzaj światła. Mocno wpływa ono na komfort oraz produktywność w trakcie wykonywania działań. Ważne jest, by uniknąć niepotrzebnego kontrastu – oznacza to, że oświetlenie główne oraz to umieszczone na biurku powinno mieć podobną, a najlepiej taką samą temperaturę. Najlepiej sprawdza się barwa neutralna, jednak gdy dużo pracujemy wieczorem, lepiej może sprawdzać się ciepłe światło, które pozwoli nam uniknąć zmęczenia oraz ułatwi zasypianie. Należy zadbać również o odpowiednią moc. Na przestrzeni roboczej najlepiej sprawdza się około 400 lumenów i natężenie 500 luksów. Nie jest to jednak sztywną zasadą, Zarówno moc, jak i natężenie należy dostosować do indywidualnych potrzeb – pozwoli to zapewnić najlepszy komfort pracy oraz wysoką produktywność podczas wykonywania działań.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )