Co jaki czas należy wymienić system rynnowy naszego domu?

Co jaki czas należy wymienić system rynnowy naszego domu?

Na zużycie systemu rynnowego wpływ ma wiele czynników, począwszy od opadów, przez nasłonecznienie, a skończywszy na upływającym czasie jego eksploatacji. Stąd też w momencie budowy nowego domu, montaż rynien jest podstawą, jednak w przypadku domu, który posiada już jakąś historię, niezbędnym jest samodzielne monitorowanie stanu orynnowania. Tylko i wyłącznie wtedy będziemy mieli możliwość podjęcia decyzji w odpowiednim czasie o wymianie systemu rynnowego.

Utrzymanie orynnowania w nienagannym stanie jest niezwykle ważną kwestią, która pozwoli na uniknięcie wielu nieprzyjemnych, a niekiedy wręcz dość kosztownych sytuacji. W końcu należy pamiętać, że ten element konstrukcji odpowiedzialny jest za ochronę nie tylko elewacji, ale także i całego budynku przed jego ewentualnym zalaniem. Stąd też zły stan naszego systemu rynnowego, w tym też pojawiające się niespodziewane nieszczelności, stanowią bardzo duże zagrożenie dla każdego domu z wysuniętymi okapami.

Dlaczego tak ważne jest konserwowanie oraz wymienianie systemu rynnowego?

W przypadku, gdy posiadany przez nas system rynnowy w nieodpowiedni sposób odprowadza nadmiar wody opadowej, dochodzi do sytuacji, w której zostaje zniszczona elewacja. W wyniku wspomnianego procesu może zacząć rozwijać się pleśń i grzyby zarówno na ścianach budynku, jak i wewnątrz domu. Z kolei zamarzanie wody, do którego może dochodzić w zawilgoconych elementach budynku, bardzo często doprowadza do ich trwałego uszkodzenia. Stąd też tak ważne jest, aby natychmiastowo reagować w momencie pojawienia się pierwszych oznak w zakresie niesprawności systemu rynnowego.

Kiedy należy wymienić system rynnowy w naszym domu?

Jak już zostało wspomniane wyżej, każdy system rynnowy powinien być regularnie sprawdzany, konserwowany i w miarę możliwości naprawiany, dzięki czemu będzie możliwe zachowanie na dłużej jego dobrego stanu. Tego typu czynności warto, jest wykonywać dwa razy do roku zazwyczaj podczas przeglądów. W końcu należy pamiętać, że w zależności od rodzaju i rozmiaru uszkodzenia mechanicznego, systemy rynnowe można naprawiać poprzez wymianę uszkodzonego elementu. Oczywiście należy mieć na uwadze, że producenci orynnowania regularnie wzbogacają swoją ofertę o nowe modele, przez co nie zawsze mamy możliwość znalezienia odpowiednich elementów do posiadanych systemów rynnowych.

Podstawą do wymiany starych, niekiedy już mocno skorodowanych rynien, jest tak naprawdę ich kondycja. Wielokrotnie naprawa tego typu orynnowania jest nieopłacalną inwestycją, dlatego też lepszą decyzją w tym przypadku będzie wymiana całego systemu rynnowego. W niektórych przypadkach wspomniany proces może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy haki rynnowe zostały zamontowane bezpośrednio pod pokryciem. W takich sytuacjach może zachodzić konieczność wymiany konstrukcji dachowej, a tym samym zamontowania zupełnie nowych elementów.

Chcąc mieć pewność, że posiadany system rynnowy będzie służył nam przez długie lata, należy pamiętać m.in. o:

  • regularnym sprawdzaniu i konserwowaniu;
  • wykonywaniu niezbędnych napraw w przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Mając powyższe na względzie, decyzje o wymianie systemu rynnowego podejmujemy na podstawie jego kondycji, stąd też nie da się wskazać, co jaki czas powinno montować się nowe orynnowanie.

 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )