Co warto wiedzieć o farbach antykorozyjnych?

Co warto wiedzieć o farbach antykorozyjnych?

Pojawiająca się z czasem rdza na metalowych elementach wiąże się często z dużymi stratami. Znacznie maleje żywotność takich konstrukcji, a ryzyko utraty stabilności oraz wytrzymałości na obciążenia może nas wiele kosztować. Rozwiązaniem jest skuteczna ochrona. Zobacz, jak działają farby antykorozyjne.

Co to jest farba antykorozyjna?

Jeżeli chcemy zabezpieczyć metalowe elementy przed wpływem czynników zewnętrznych, warto sięgnąć po farbę antykorozyjną. To produkt, który zmniejsza ryzyko powstawania tlenków metali, a dokładniej powiązanej z tym rdzy. Jest to możliwe dzięki wytworzeniu szczelnej powłoki, która nie przepuszcza wielu szkodliwych związków. Wśród nich znajdują się cząsteczki wody czy inne substancje chemiczne, takie jak kwasy prowadzące do powstawania warunków do reakcji utlenienia. Farby antykorozyjne dostępne na stronie trokentech.pl ze względu na szereg szczególnych właściwości świetnie sprawdzą się w ochronie metalowych konstrukcji i pozwolą na przedłużenie ich żywotności.

System Rayston — czym się wyróżnia?

Rayston to produkt, który można stosować nawet na powierzchnie z pozostałościami rdzy. Dzięki temu nigdy nie jest za późno na reakcję i wytworzenie ochronnej powłoki na metalu. Natomiast sama aplikacja polega na użyciu natrysku bezpowietrznego. Najczęściej tego typu preparaty stosuje się w warunkach wysokiego ryzyka, przykładowo w środowiskach morskich czy przemysłowych, gdzie kategorie korozyjności środowiska mieszczą się w granicach C3-CX. Dzieje się tak, ponieważ odznaczają się one dużą wytrzymałością oraz doskonałą elastycznością, co przyczynia się do skuteczniejszej ochrony i impregnacji. Warto zauważyć, że w miejscach zastoin wody oraz zbiornikach produkty te mogą nie spełniać swoich funkcji w pełni.

Jakie wyróżnia się typy farb antykorozyjnych?

Oprócz wyżej opisanych systemów można znaleźć wiele różnych farb antykorozyjnych, które sprawdzą się zarówno w tych ekstremalnych sytuacjach, jak i tych odrobinę mniej wymagających. Spośród najczęściej wybieranych należy wyróżnić:

  • farby epoksydowe;
  • poliuretany;
  • poliwinyle;
  • farby alkidowe;
  • farby wysokocynkowe;
  • farby żaroodporne;
  • chlorokauczuki;

W przypadku małych i trudnodostępnych powierzchni warto zastosować spraye antykorozyjne. Najczęściej wykorzystuje się je do pokrycia powłoką ochronną elementów wykonanych z aluminium, mosiądzu czy chromu.

Farby antykorozyjne a ich zastosowanie

Farby antykorozyjne można stosować zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Świetnie sprawdzają się jako produkty ochronne do pokrywania masywnych metalowych konstrukcji, czyli mostów, wież, rurociągów, stacji wydobywczych, dachów, a nawet elewacji. Są odporne na działanie wilgoci i wody, więc ulewne deszcze nie powinny doprowadzić do naruszenia szczelnej powłoki. Ponadto wykorzystuje się je także do zabezpieczania mebli, metalowych ogrodzeń oraz elementów małej architektury. Warto mieć przynajmniej jeden taki produkt w garażu, aby bez problemu odświeżyć warstwę ochronną pokrywającą np. części roweru.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )