Czyszczenie szamba – o czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie szamba – o czym trzeba pamiętać?

Szambo to najlepsze rozwiązanie w przypadku jednorodzinnych domów, bądź też innych budynków, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej. W tych podziemnych bezodpływowych zbiornikach gromadzone są różnego rodzaju nieczystości, pochodzące z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Współcześnie rynek oferuje zarówno szamba betonowe, które już od lat cieszą się sporą popularnością, jak i te, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zbudowany jest zbiornik, wymaga on nie tylko regularnego opróżniania, ale również i czyszczenia. To podstawowy warunek tego, by mogło ono w pełni spełniać swoją ważną funkcję.

Wywóz szamba – co trzeba wiedzieć?

Szambo to sporych rozmiarów zbiornik fermentacyjny. Trafiają tutaj odpady ciekłe i stałe z gospodarstw domowych, czy innych obiektów użytkowych. Wewnątrz zachodzą z kolei różnorodne procesy chemiczne i biologiczne. Nagromadzone tutaj mikroorganizmy, przyczyniają się do rozłożenia nieczystości na związki bardziej przyjazne dla środowiska i lepiej rozpuszczalne w wodzie. Warto wiedzieć jednak, że zawartość szamba, na którą składają się odpady  z takich urządzeń jak zlew, muszla klozetowa, wanna i prysznic, jest bardzo szkodliwa dla człowieka i środowiska. W procesie fermentacji powstają np. trujące gazy, jak chociażby siarkowodór. Ten związek chemiczny wytwarzany jest w procesie gnicia ciał organicznych. U człowieka zatrucie siarkowodorem może prowadzić do utraty przytomności, a w konsekwencji nawet do śmierci. Między innymi z tego właśnie względu regularny wywóz nieczystości jest niezwykle istotny.

Cykliczne opróżnianie zbiornika fermentacyjnego, stanowi podstawowy warunek, dzięki któremu będzie on prawidłowo spełniał swą funkcję. Wywozem nieczystości zajmują się specjalistyczne firmy, posiadające adekwatne pozwolenia. Częstotliwość takiej usługi zależy od wielu czynników i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto więc zainwestować w odpowiednie środki chemiczne w postaci preparatów, które rozkładają nieczystości zgromadzone w szambie, zmniejszając przy tym ich ilość.

Oprócz wywozu nieczystości, ważna jest również dbałość o prawidłowe czyszczenie zbiornika, a także utrzymanie w nim pożytecznej flory bakteryjnej.

Czyszczenie szamba – dlaczego jest takie ważne?

Czyszczenie szamba jest równie ważne, jak jego regularne opróżnianie. Gęste, szkodliwe odpady mogą bowiem gromadzić się na dnie zbiornika, a także w połączonych z nim rurach doprowadzających. Są one niemożliwe do usunięcia przez wóz asenizacyjny, nazywany popularnie szambiarką. Zalegające w szambie nieczystości mogą stać się przyczyną istotnych problemów. Spośród najważniejszych, wymienić należy:

  • uszkodzenie szamba – co generuje dodatkowe koszty, związane z koniecznością przywrócenia zbiornikowi dobrego stanu technicznego, tak aby mógł on w dalszym ciągu pełnić swoją funkcję. Pęknięcie ściany szamba powoduje na ogół wyciek jego zawartości, co skutkuje skażeniem ogrodu, czy ujęcia wody, znajdującego się na jego terenie,
  • brzydki zapach, wydobywający się z szamba, który unosić się może nie tylko w jego otoczeniu, ale również i przenikać przez rury do domu,
  • cofnięcie nieczystości do budynku, w wyniku powstania zatoru w rurach dopływowych.

Czyszczenie szamba na ogół nie odbywa się mechanicznie, ze względu na trujące gazy, wydobywające się z nieczystości. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty biologiczne albo chemiczne. Składają się na nie liczne bakterie, które:

  • są w stanie uporać się ze wszystkimi zanieczyszczeniami, zalegającymi z w zbiorniku i rurach dopływowych,
  • neutralizują przykre zapachy, wydobywające się z szamba,
  • rozkładają ścieki zgromadzone w zbiorniku, przez co zmniejsza się ich ilość. To z kolei wpływa na częstotliwość opróżniania szamba, powodując obniżenie kosztów tego procesu.

Współczesny rynek obfituje w różnorodne preparaty, przeznaczone do czyszczenia szamba. Niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że regularne ich stosowanie pozwoli zachować drożność rur dopływowych oraz odpowiednią florę bakteryjną w zbiorniku. Przeczytaj także jak zamaskować przydomową oczyszczalnie ścieków.

Betonowe szamba są trwałe i szczelne, ale nawet najlepszy sprzęt, zaniedbany i nieprawidłowo konserwowany, może przestać spełniać swoją rolę. Dlatego też niezwykle ważny jest nie tylko wywóz nieczystości, ale regularne czyszczenie zbiornika tak, by jego użytkowanie nie przysparzało problemów, a niewygody z tym związane zostały ograniczone do absolutnego minimum.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )