Deska kompozytowa — jak wykończyć elewację?

Deska kompozytowa — jak wykończyć elewację?

Oryginalne i dobrze wykonane wykończenie zewnętrznej części budynku stanowi świetną wizytówkę domu. Otynkowanie i pomalowanie jest już standardem, dlatego warto zadbać o dodatki, które nadadzą mu unikalny charakter. Może zdecydujesz się drewno, a może deski kompozytowe są od niego lepsze?

Deski elewacyjne — co to?

Solidna deska elewacyjna powinna spełnić kilka podstawowych warunków. Ważny jest wytrzymały i odporny na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych gatunek drewna. Takie właściwości prezentują przede wszystkim: świerk skandynawski, modrzew syberyjski, meranti, sosna skandynawska czy cedr kanadyjski. Należy zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas deski mają odpowiednią wilgotność (optymalna wynosi 15%). Dzięki tej właściwości nie będą one ulegały odkształceniom powstającym zazwyczaj z powodu warunków klimatycznych.

Deski elewacyjne najlepiej sprowadzać z renomowanych europejskich fabryk. Dlaczego? Ponieważ w momencie zakupu będziemy mieli pewność, że wybrany przez nas produkt spełnia normy narzucone przez Unię Europejską oraz odznacza się gwarancją jakości materiału. Coraz częściej jednak spotkać się można z materiałami pochodzącymi ze Skandynawii, często jest to drewno termicznie modyfikowane. Należy pamiętać, że przed użyciem deski powinny być przechowywane w suchym, zadaszony oraz przewiewnym miejscu.

Deska elewacyjna kompozytowa — fenomen współczesnych technologii

Świetną alternatywą dla naturalnego drewna jest materiał kompozytowy. Powstaje on w wyniku połączenia mączki drzewnej z żywicami syntetycznymi oraz cementu z innymi domieszkami. W zależności od wykorzystanej przy produkcji technologii deski kompozytowe mogą różnić się od siebie fakturą i właściwościami. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim są odporne na działania warunków atmosferycznych i nie wymagają konserwacji. Dodatkowo deska elewacyjna wykonana w ten sposób nie ulega szkodnikom oraz nie pęcznieje pod wpływem promieni słonecznych.

Oczywiście deska kompozytowa niczym nie równa się ze strukturą prawdziwej drewnianej deski. Jest zaledwie jej imitacją, co często stanowi jedyny zarzut kierowany w ich stronę. Pomimo tej wyjątkowej wady, należy nie zapominać o ogromie zalet, które przedstawiają. Wykorzystując kompozyt jako materiał elewacyjny, możemy osiągnąć trwałą i bezproblemową konstrukcję pozwalającą cieszyć się jej estetyką latami. Jeżeli szukasz desek kompozytowych, warto zajrzeć na stronę: https://decorsystem.pl/deska-elewacyjna,c258.html

Wykończenie w dobrym stylu

Deski elewacyjne kompozytowe nie są produktem ukierunkowanym tylko w jedną stronę, to szeroka gama możliwości. Dzięki łatwemu montażowi i większej niż w przypadku naturalnego drewna elastyczności można bez problemu zamontować je na trudnych powierzchniach budynku, np. fasadach o znacznym promieniu łuku. Świetnie łączą się z innymi teksturami, co pozwala na wykorzystanie w dowolnym stylu architektonicznym. Ponadto nietrudno usunąć z nich wszelakie zabrudzenia, wystarczy myjka ciśnieniowa i gotowe.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )