
Dezynsekcja miejsc publicznych
Dezynsekcja miejsc publicznych to szerokie i bardzo ważne zagadnienie. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, jak często insekty przenoszone są do prywatnych domów i mieszkań właśnie z ogólnie dostępnych obiektów. Dlatego już teraz dowiedz się więcej na temat dezynsekcji miejsc publicznych.
Dezynsekcja miejsc publicznych pozwala wyeliminować problem obecności szkodników między innymi w placówkach służby zdrowia, szkołach i przedszkolach, a także w środkach komunikach masowej i miejskiej. Wszystkie te zabiegi powinny być maksymalnie skuteczne, lecz równocześnie bezpieczne, ponieważ na skutki ich oddziaływania narażonych będzie wiele osób. Poznaj fakty o dezynsekcji miejsc publicznych.
Dezynsekcja w szpitalach i klinikach
Dezynsekcja w szpitalach i klinikach okazuje się konieczna częściej, niż można by przypuszczać. Placówki służby zdrowia kojarzą się nm bowiem z czystością i sterylnymi warunkami. Niestety, nie wszystkie pomieszczenia w szpitalach i klinikach utrzymywane są w tak wysokim standardzie higienicznym.
Insekty mnożą się więc w toaletach, spiżarniach, zapleczach stołówek, kanalizacji oraz w innych, trudno dostępnych miejscach. Tym bardziej że w wielu przypadkach mają łatwy dostęp do pożywienia. Efektem tego są informacje o opluskiwaniu oddziałów szpitalnych czy zwalczaniu karaluchów w szpitalnej stołówce. Powtarzające się doniesienia tego rodzaju udowadniają, że dezynsekcja w szpitalach i klinikach nie jest ewenementem, lecz powinna być wykonywana regularnie.
Dezynsekcja w szkołach i przedszkolach
Podobnie sytuacja wygląda ze zwalczaniem insektów w szkołach i przedszkolach. Tam również przypadki inwazji szkodników nie należą do rzadkości. A przecież na wszystkie konsekwencji wynikające z ich obecności narażone są dzieci, z których wiele nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Stąd ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi, przenoszonymi np. przez karaluchy jest w przedszkolach i żłobkach wysokie.
Jednakże w tego rodzaju obiektach dezynsekcja musi być również maksymalnie bezpieczna dla osób postronnych. Do jej wykonania często stosuje się najmniej inwazyjne żelowanie (pod warunkiem że problemem są prusaki, karaluchy i mrówki, bo tylko one mogą być zwalczane tą metodą). W przypadku innych metod dezynsekcji konieczne jest właściwe wietrzenie pomieszczeń oraz zabezpieczenie powierzchni, z którymi mogą mieć styczność dzieci i uczniowie.
Dezynsekcja na lotniskach, stacjach kolejowych i w komunikacji miejskiej
Wiele osób dziwi fakt, jak często w autobusach i pociągach do ich bagażu czy ubrań dostają się pluskwy. Środki komunikacji masowej czy publicznej to oczywiście nie są naturalne środowiska żerowania tych insektów, ale często zostają tam zawleczone z zapluskwionych mieszkań osób, które nie są świadome tego problemu. Zresztą niejedna firma DDD wykonywała już odpluskwianie karetki pogotowia czy taksówki.
Zabiegi dezynsekcyjne na lotniskach, stacjach kolejowych i w komunikacji miejskiej muszą być wykonywane z maksymalną skutecznością, co może być problemem z uwagi na zwykle duże powierzchnie tych obiektów oraz liczne kryjówki szkodników. Nie można również zapomnieć o samych środkach transportu.
Dezynsekcja miejsc publicznych — co trzeba wiedzieć?
Podsumowując warto podkreślić, że dezynsekcja miejsc publicznych nie jest zupełnie niepotrzebna, a wręcz przeciwnie — przeprowadza się ją coraz częściej i w coraz większej liczbie obiektów użyteczności publicznej. Zabiegi tego typu muszą jednak charakteryzować się maksymalnym bezpieczeństwem.
Dodajmy do tego jeszcze, że miejsca publiczne jedynie sporadycznie kontrolowane są pod kątem obecności szkodników. Dlatego dezynsekcję w nich wykonuje się zwykle po tym, gdy ktoś znajdzie insekty. Stąd prosty wniosek, że możemy nie znać skali tego problemu, a wykrywane przypadki są przysłowiowym czubkiem góry lodowej. Tak czy inaczej, dezynsekcja miejsc publicznych to temat, z którym wszyscy będziemy spotykać się coraz częściej.
Więcej na ten temat: https://dezpro.pl/dlaczego-kazde-miejsce-publiczne-potrzebuje-dezynsekcji-jakie-miejsca-wymagaja-systematycznej-kontroli-insektow/