Drzwi zewnętrzne – o czym trzeba wiedzieć, aby nie popełnić błędów podczas ich montażu
Pamiętajmy o tym, że prawidłowe zamontowanie drzwi zewnętrznych jest przepustką do tego, aby były trwałe, komfortowe w użytkowaniu i zachowały właściwą termoizolacyjność. Niestety w przeciwnym razie mogą się źle otwierać i zamykać, wypaczyć oraz przepuszczać do wnętrza zimne powietrze i wilgoć. Dlatego też aby ustrzec się błędów podczas ich montażu trzeba wiedzieć o takich zasadach:
Pamiętajmy o tym, że w razie potrzeby podniesienia progu możemy zastosować na przykład cienkie profile drewniane lub z twardego polistyrenu ekstrudowanego. Należy wiedzieć, że satysfakcjonującym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. ciepłego progu z dodatkową przekładką termiczną. Również dostępne są rozwiązania z bardzo niskim progiem, który pozwala nawet łatwo przejeżdżać wózkiem.
Należy wiedzieć, że prawidłowo ustawioną ościeżnicę przytwierdza się do muru w minimum trzech miejscach: dwa otwory w odległości 30 cm od dolnego i górnego krańca ramiaka, a trzeci pośrodku. Zalecane jest w przypadku dybli i wkrętów wstępne nawiercenie otworu w ościeżnicy w celu zabezpieczenia przed jej ewentualnym uszkodzeniem. Kotwy montażowe powinno przykręcać się do ościeżnicy wkrętami, a po ich ustawieniu mocowane są do ściany nośnej łącznikami odpowiednimi do materiału, z jakiego wykonano mur.
Warto wiedzieć, że koniecznym etapem montażu warstwowego będzie osłonięcie materiału termoizolacyjnego (wypełniającego styki ościeżnicy z murem), taśmami uszczelniającymi. Od strony wnętrza naklejana jest taśma paroizolacyjna, a od zewnątrz – paroprzepuszczalna.
Należy wiedzieć, że długość osadzenia śrub kotwiących powinna wynosić nie mniej niż 10 cm w ściankach o dużej wytrzymałości (bloczki silikatowe) i przynajmniej 15 cm w tych z betonu komórkowego lub pustaków. Natomiast w przypadku ścian trójwarstwowych, kiedy drzwi montowane są w linii ocieplenia, niezbędne będzie wówczas użycie specjalnych kątowników, które przeznaczone są do montażu drzwi zewnętrznych.
Należy wiedzieć, że kiedy pianka będzie już dobrze utwardzona, wtedy na ustabilizowanej i przytwierdzonej do muru ościeżnicy można zawiesić skrzydło. Powinniśmy odciąć nadmiar pianki montażowej.
Należy wiedzieć, że kiedy mamy już gwarancję, że drzwi są dobrze zamontowane, na dole otworu możemy przytwierdzić próg zgodnie z wytycznymi danego producenta. Z reguły mocuje się go w uprzednio przygotowanej szczelinie w posadzce za pomocą dybli lub długich wkrętów. Warto dodać, że próg jest dostarczany w komplecie z drzwiami, co oznacza, że jest odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do kształtu ościeżnicy.