Ekologiczne rozwiązania w magazynach

Ekologiczne rozwiązania w magazynach

Katastrofalne skutki do jakich mogą doprowadzić zmiany klimatu, to obecnie jeden z największych, globalnych problemów. Dlatego już dziś warto szukać ekologicznych rozwiązań w każdym sektorze gospodarki. Jednym z ciekawszych trendów ostatnich lat jest budownictwo ekologiczne, m.in. ekomagazyny. A co warto o nich wiedzieć? Jakie są przyjazne dla środowiska rozwiązania w magazynach?

Ekologiczne magazyny

Magazyny, ich rodzaje i funkcje wyjaśnia serwis topmagazyny.pl, omówione są tam również kwestie związane z budową takich obiektów. Coraz częściej właśnie już na etapie projektowania magazynu, wprowadza się ekologiczne rozwiązania, systemy, które pozwalają zarządzać magazynem w sposób przyjazny dla środowiska. A co dokładnie warto wprowadzić przy budowie magazynów, aby były bardziej ekologiczne? Oto kilka propozycji:

  • zastosowanie w magazynach biodegradowalnych opakowań,
  • wprowadzenie rozwiązań ograniczających zużycie energii,
  • wykorzystywanie wody deszczowej,
  • budowa parkingu dla rowerów w pobliżu magazynu lub możliwość wypożyczenia roweru dla pracowników,
  • aranżacja terenów zielonych wokół budynku,
  • dodanie czujników do oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia.

Energooszczędne oświetlenie LED

Jednym z najczęściej stosowanych ekorozwiązań w magazynach jest oświetlenie LED. Takie żarówki wymagają niewielkiej ilości prądu, dzięki czemu skutecznie ograniczają emisję dwutlenku węgla. Ponadto charakteryzują się bardzo długą żywotnością. W większych magazynach stosowane są również inteligentne oprawy LED sterowane specjalnym systemem, za pomocą którego można zarządzać oświetleniem w obiekcie. Ponadto ekologiczne magazyny projektowane są w taki sposób, aby zmaksymalizować dostęp do naturalnego światła.  

Biodegradowalne opakowania w magazynach

W magazynach produkuje się ogromną ilość śmieci, dlatego warto zastanowić się, jak zminimalizować tę liczbę odpadów. Jednym ze sposobów jest zastosowanie biodegradowalnych opakowań. W magazynach warto używać kartonów pochodzących z recyklingu, można także pomyśleć o opakowaniach wykonanych z grzybów czy wodorostów.

Instalacja fotowoltaiczna

Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że fotowoltaika jest rozwiązaniem ekologicznym. Wytwarza energię ze słońca, a w dodatku nie emituje dwutlenku węgla ani innych szkodliwych gazów. Dlatego też jest świetnym rozwiązaniem, które coraz częściej można zauważyć na dachach ekologicznych magazynów. Ponadto instalacja fotowoltaiczna zastosowana na płaskich dachach takich obiektów jest najtańszym sposobem na czerpanie energii ze słońca.

Certyfikat Ekologiczny BREEAM

Warto pamiętać, że na terenie Europy funkcjonuje system certyfikacji ekologicznej obiektów przemysłowych BREEAM. Posiadając taki certyfikat, możemy znacząco podwyższyć wartość naszego obiektu. Ten zielony certyfikat ocenia wydajność magazynu nie tylko pod względem zrównoważenia ekologicznego, ale również społecznego i ekonomicznego.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )