Hala murowana czy hala stalowa?

Hala murowana czy hala stalowa?

Budowa nowej hali magazynowej lub produkcyjnej wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór materiału, z którego budynek powstanie. Jaką w związku z tym halę wybrać? Czy lepiej sprawdzi się hala murowana, czy stalowa? Na jakie obszary warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Czas realizacji

Z uwagi na fakt, iż hala stalowa jest wznoszona z prefabrykowanych elementów, jej budowa trwa znacznie krócej, niż ma to miejsce w wypadku hali murowanej. Halę stalową można wybudować w kilka-kilkanaście miesięcy w zależności od założonej powierzchni. Identyczna hala murowana będzie powstawać znacznie dłużej.

Możliwość budowy

Co równie istotne, halę stalową można wznosić o każdej porze roku. Pozwala to lepiej zaplanować i szybciej przeprowadzić inwestycję, niż miałoby to miejsce w ramach budowy hali murowanej. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich rodzajów prac, np. betonowania, które nie jest możliwe w sytuacji, gdy panuje bardzo niska temperatura.

Koszty

Decydując pomiędzy halą murowaną a stalową, każdy inwestor zadaje sobie pytanie, które z rozwiązań będzie tańsze. Biorąc pod uwagę ceny materiałów, które obecnie rosną i zależą od wielu czynników, ostateczna różnica pomiędzy dwoma typami hal może nie być znacząca. Warto jednak pamiętać, iż hale stalowe są montowane z prefabrykowanych elementów, dlatego koszty pracy w ich przypadku są niższe.

Ekologiczne rozwiązania

Zastosowanie stali w budowie hal oznacza, że wykonawca korzysta z recyklingowalnego materiału. Dotyczy to zarówno elementów konstrukcji nośnej, jak i np. płyt warstwowych, które mogą być zdemontowane i użyte ponownie. Ekologiczność rozwiązania polega także na efektywnym wykorzystywaniu zasobów i planowaniu produkcji i montażu poszczególnych elementów hali, który ponadto generuje względnie niewielką ilość odpadów.

Uniwersalność i przyszłość hali

Inwestycja w nową halę jest nie tylko powiązana z aktualnymi potrzebami biznesu, ale musi również brać pod uwagę jego dynamiczny rozwój i potrzebę rozbudowy. Choć hale murowane są uważane za bardziej tradycyjne rozwiązanie, to konstrukcje stalowe wcale nie ustępują im pod względem funkcjonalności. Halę stalową można przeznaczyć na magazyn, obiekt przemysłowy czy produkcyjny. Zastosowane rozwiązania techniczne sprawiają, że halę można łatwo rozbudować czy przystosować do specjalnego przeznaczenia, np. jako chłodnię w branży spożywczej.

Trwałość inwestycji

Wbrew powszechnemu przekonaniu o wyższości obiektów murowanych nad innymi, hale stalowe są porównywalnie wytrzymałe. Rozwiązania konstrukcyjne tego typu można przystosować do częstych opadów atmosferycznych, wahań temperatur lub innych czynników, które mogą występować na terenie naszego kraju. Ostatecznie trwałość budynku zależy od tego, jakiego wybierzemy producenta hali stalowej. Kondycja techniczna i estetyczna budynków, utrzymująca się przez wiele lat, to także oszczędność dla biznesu. Dlatego warto podjąć współpracę ze sprawdzoną firmą, taką jak Gaj-Stal. Produkujemy hale stalowe dla przemysłu i produkcji czy branży logistycznej. Ponadto mamy doświadczenie w  montażu ujeżdżalni oraz hangarów lotniczych. 

Zobacz również: https://www.gaj-stal.com/jaka-hale-wybrac-stalowa-czy-murowana/

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )