
Jak dbać o trawnik by o każdej porze roku wyglądał zachwycająco?
Każdy, kto marzy o pięknym trawniku musi wiedzieć, jak o niego prawidłowo zadbać. Tylko staranność i regularność w jego pielęgnacji sprawi, że stanie się on doskonałą ozdobą każdego ogrodu. W utrzymaniu trawnika w nienagannej prezencji niezbędne jest nie tylko jego koszenie, ale również podlewanie czy nawożenie.
Jak prawidłowo kosić trawnik
Koszenie trawnika jest jedynym z ważniejszych etapów jego pielęgnacji, którego pod żadnym pozorem nie wolno pomijać. W tym przypadku niezwykle ważna jest systematyczność – tylko ona w połączeniu z innymi czynnikami jest w stanie dać szansę na pozyskanie imponującego trawnika. Poza regularnością koszenia ważne jest także użytkowanie urządzeń o właściwie naostrzonych elementach tnących – te stępione raczej nie pozwolą na uzyskanie odpowiedniej formy przydomowej murawy. Przyjęto, że pierwsze koszenie świeżo zasadzonej trawy należy wykonać w chwili, gdy jej źdźbła osiągną wysokość około 8-10 cm.
Nawożenie trawnika
Samo regularne i nawet najbardziej staranne koszenie nie wystarczy jednak do uzyskania imponująco wyglądającego trawnika. Równie ważne dla jego estetycznego wyglądu jest właściwe nawożenie, które najlepiej wykonywać na ziemi wilgotnej (po podlewaniu bądź ulewie). Do nawożenia najlepiej wykorzystywać specjalnie do tego celu przystosowane preparaty (najlepiej by były bogate w potas, natomiast zawartość w ich składzie azotu była możliwie jak najniższa, przynajmniej przy pierwszym nawożeniu). Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać wczesną jesienią, kolejne bez przeszkód można wykonywać wczesną wiosną. Warto pamiętać, że przy kolejnych nawożeniach można sięgać po nawozy z nieco większą zawartością azotu niż na początku.
Podlewanie
Koszenie i nawożenie są równie ważne w pielęgnacji trawnika jak jego podlewanie. Dla wielu to najbardziej monotonny etap, jednak nieunikniony, jeśli chcemy cieszyć się piękną i soczyście zieloną murawą. W przypadku tego etapu pielęgnacji należy pamiętać o tym, że nigdy nie można dopuszczać do nadmiernego przesuszenia podłoża, a tym samym późniejszego gwałtownego jego uzupełnienia. To z pewnością nie przysłuży się zbyt dobrze kondycji murawy a wręcz przeciwnie – może jej bardzo zaszkodzić. Ważne jest nie tylko regularne podlewanie trawnika, ale również wykonywanie go odpowiednią techniką – tu najlepiej korzystać z rozproszonego strumienia wody. Podlewać należy tak długo, aż podłoże zostanie odpowiednio nawodnione do głębokości około 15 cm.