Jak odpowiednio urządzić dom?

Jak odpowiednio urządzić dom?

Urządzanie domu zdaje się być prostą sprawą, jednak kiedy już przychodzi nam urządzić dom od A do Z, okazuje się wcale nie być takie łatwe. Jak więc zabrać się do tego zagadnienia i nie pogubić w pomysłach? Otóż należy wybrać styl, jaki będzie dominował w domu. Stylów jest mnóstwo, najbogatszy i najbardziej przepełniony przepychem jest styl art deco, charakteryzujący się dużą ilością pięknych, a zarazem funkcjonalnych, najwyższej jakości mebli o opływowych kształtach, z przewagą bieli i czerni. Styl kolonialny łączy w sobie klasyczną elegancję z elementami ludowymi, nierzadko egzotycznymi, meble w tym stylu są masywne i w ciemnym kolorze, dopasowane do szlachetnych tkanin i dywanów.

Styl romantyczny obfituje w jasne, pastelowe kolory mebli i dodatków, motywy kwiatowe i zwiewne zasłonki. To cieplejszy i przytulniejszy styl niż art deco czy kolonialny. Styl prowansalski cechuje się jasnym kolorem ścian i mebli, dominują tu drewniane wykończenia i liczne motywy roślinne, a także gustowne narzuty i bibeloty.

Styl klasyczny to połączenie wygody, stylowości i elegancji, każdy mebel i dodatek dopasowany jest kolorystycznie do całości z zachowaniem symetrii i umiaru, dominują jasne kolory oraz solidne i wysokiej jakości materiały.

Styl skandynawski jest odwrotnością wymienionych powyżej stylów, charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością w umeblowaniu i wzornictwie, brak tu miejsca na zbędne dodatki, meble wykonane są z naturalnych surowców drewna, dominują kontrastowe połączenia szarości i czerni mebli z bielą i beżem ścian i podłóg.

Styl loftowy wzorowany jest na budynkach przemysłowych, dominuje tu więc prostota i minimalizm, jednak w odróżnieniu do stylu skandynawskiego, przeważa jasny kolor mebli, typowymi dodatkami są surowa cegła i beton na ścianach oraz elementy szkła i metalu. Styl minimalistyczny to gładkie powierzchnie i minimalna ilość mebli, połączona z surowymi tonacjami kolorów i kanciastymi kształtami. Podobny jest styl nowoczesny, który stawia na przestrzeń, pozbawioną dodatków, proste kształty mebli oraz gładkie powierzchnie ścian i podłóg, z przewagą koloru białego.

Tyle stylów, ile gustów. Tak więc, jeśli jesteś osobą oszczędną i minimalistyczną, postaw na styl, który podkreśli prostotę wnętrza i jego funkcjonalność, jeżeli natomiast uwielbiasz różnego rodzaju dodatki, podkreślające atmosferę domu, z pewnością bardziej zadowolisz się bogatym wystrojem. Każdy styl ma swój niepowtarzalny charakter, nie powinno się ich więc mieszać ze sobą, gdyż to przyniesie chaos w umeblowaniu i kolorystyce.

Owszem, można delikatnie połączyć dwa podobne style, przykładowo minimalistyczny ze skandynawskim, poprzez rozszerzenie palety barw czy materiałów mebli z zachowaniem umiaru w kontrastach. Najważniejsze, aby dom urządzić tak, by czuć się w nim dobrze. Pamiętaj, to Ty w nim mieszkasz, więc musisz się czuć w nim jak w… domu.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )