Jak podłączyć żyrandol?

Jak podłączyć żyrandol?

Podłączanie żyrandola nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Głównym czynnikiem, od którego zależy przebieg procesu są: producent żyrandoli oraz ilość żarówek. Przed zabraniem się do pracy warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Wyłączenie zasilania w domu to pierwsza czynność jaką należy wykonać. Robi się to w trosce o własne bezpieczeństwo. Aby wszystko przebiegło sprawnie warto wyposażyć się niezbędne narzędzia. Kolejnym dosyć oczywistym zadaniem jest podłączenie odpowiednich kabli. Z reguły wystarczy połączyć kable o tych samych kolorach, chociaż występują od tego wyjątki.

Przygotowanie narzędzi i żyrandola.

Na szczęście ich lista nie jest długa. Potrzebne będą: próbnik napięcia, taśma izolacyjna, śrubokręt, nóż do odsłonięcia kabli, wiertarka albo wkrętarka oraz farba sufitowa. Przed zakupem lampy trzeba się zastanowić ile będzie miała ona żarówek. Zwykle jest to przedział od jednej do pięciu. Różne typy oświetlenia mają inne ilości kabli. Przy komponowaniu oświetlenia warto pomyśleć też o alternatywach. Doskonałym przykładem są latarnie ogrodowe.

Proces podłączania w zależności od liczby żarówek.

Sprawa jest najprostsza w przypadku pojedynczej żarówki. Jeśli z lampy wystają dwa kable należy podłączyć jeden z nich zgodnie z kolorystyką. Drugi natomiast musi zostać połączony z kablem zerowym zwykle o żółto-zielonym kolorze.

W przypadku żyrandola o dwóch żarówkach proces wygląda analogicznie. Warto wspomnieć, że kable łączymy przy pomocy śrubokrętu. Oczywiście zasilanie musi być odłączone. Jeśli z lampy wystają cztery kable wystarczy podłączyć tylko trzy. Za pomocą próbnika testuje się, w którym przewodzie płynie prąd. W przypadku obecności prądu w obu kablach jeden podłącza się do lampy, natomiast drugi dokładnie zabezpiecza taśmą izolacyjną.

Żyrandol na cztery lub pięć żarówek jest bardziej skomplikowany w podłączeniu. Może występować wiele wariantów i różna ilość kabli. Dlatego przed podłączeniem należy zapoznać się z instrukcją oraz informacją od producenta.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )