Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Wiosna i lato to sezon grillowania i przesiadywania na ogrodzie. Aby odpoczynek był udany, a goście zachwyceni, warto wybrać stylowe meble ogrodowe. Może drewno? To bardzo popularny materiał, z którego wykonuje się meble ogrodowe, należy jednak wiedzieć, jak o nie dbać.

Czy chować drewniane meble ogrodowe na sezon zimowy?

Meble z drewna, jeśli są dobrze zabezpieczone, mogą przetrwać wiele sezonów. Oprócz renowacji, którą trzeba wykonywać co jakiś czas, meble drewniane trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Na sezon zimowy meble ogrodowe nie tylko z drewna warto przenieść do zadaszonego pomieszczenia. Latem i wiosną będą cieszyć Twoje oczy pięknym kolorem i trwałą, gładką powierzchnią.

Przenoszenie drewnianych mebli ogrodowych pod dach jest niezwykle ważne, ponieważ każdy rodzaj drewna ma inną miękkość i odporność na wilgoć. Im miększe drewno, tym bardziej absorbować będzie wodę. Istnieją oczywiście gatunki drewna, które bardzo dobrze znoszą wilgoć i ciężkie warunki atmosferyczne, jednak meble ogrodowe najlepiej jest schować na zimę pod dach.

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe?

Renowacja mebli drewnianych to podstawa, jeśli chcesz, aby drewniane meble służyły Ci jak najdłużej. Farba na meblach bardzo szybko płowieje i odchodzi. Warto więc meble drewniane regularnie odmalowywać, a przynajmniej pokrywać lakierem, bejcą lub impregnatem. Jak zabrać się do tych czynności? Przede wszystkim warto wiedzieć, że każda ze wskazanych substancji ma inne właściwości. Olej nadaje drewnu blasku i zabezpiecza jego zewnętrzną warstwę przed wilgocią, natomiast bejca lub lakierobejca zazwyczaj pięknie barwią drewno, wydobywając jednocześnie naturalną strukturę słojów. Impregnat jest substancją, która wnika głęboko w strukturę drewna i chroni je od wewnątrz i od zewnątrz. Ta substancja nadaje się świetnie do miękkich gatunków drewna. Najczęściej drewno najpierw impregnuje się, a następnie przeciąga lakierem czy też olejem. Ważne jest, aby przed użyciem poszczególnych płynów dobrze zetrzeć poprzednią warstwę farby papierem ściernym. Pozwoli to dodatkowo wygładzić drewno.

Jakie meble ogrodowe wybrać, żeby były jak najtrwalsze?

Drewniane meble ogrodowe są jednymi z najczęściej wybieranych do ogrodu. Warto zwrócić uwagę na drewno, z jakiego są wykonane. Drewno olchowe czy brzozowe charakteryzuje się pięknym, jasnym kolorem, jednak nie jest zbyt twarde. Często wybierane są natomiast meble dębowe, które są trwałe i mają piękny, ciemny kolor. Wiele osób jednak woli do ogrodu jaśniejsze warianty mebli ogrodowych, wykonane na przykład z buku, który jest średniej miękkości, posiada natomiast oryginalną, jasną barwę.

Bardzo popularne są także meble z naturalnego rattanu, który jest egzotycznym drewnem, charakteryzującym się niezwykłą lekkością i plastycznością. Meble rattanowe wyglądają niezwykle stylowo, należy jednak odpowiednio o nie dbać. Innym wariantem jest wybór mebli technorattanowych, to jest wykonanych ze sztucznego rattanu. Takie meble są bardzo trwałe, a przy tym wyglądają jak naturalna plecionka rattanowa.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )