Jak zorganizować swoją kuchnię po przeprowadzce?

Jak zorganizować swoją kuchnię po przeprowadzce?

Po przeprowadzce, kuchnia powinna być dla Ciebie pierwszym polem działania, abyś mógł zacząć przygotowywać posiłki. Przestrzeń musi być funkcjonalna, zorganizowana i wygodna. Może to być trudne w przypadku małych pomieszczeń kuchennych lub kuchni z niewielką ilością blatów lub niewielkimi powierzchniami do przechowywania.

Przygotuj kuchnię

Jeśli przeprowadzasz się do nowego domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie został on odpowiednio oczyszczony. Zanim wyjmiesz coś z pudełka, dobrze posprzątaj swoją nową kuchnię.

Skoncentruj się na miejscach, w których będziesz wkładać naczynia, sztućce, szklanki i garnki. Jeśli to możliwe, użyj ściereczek aby stworzyć świeżą, łatwą do wycierania powierzchnię na półkach i wewnętrznych szufladach. Upewnij się, że blaty i zlew są również czyste.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, poświęć trochę czasu na poruszanie się po kuchni. Wyobraź sobie, że wykonujesz swoje zwykłe obowiązki. Gdzie zwykle sięgałbyś po środki czyszczące, podstawy do spiżarni, garnki, patelnie lub noże? Przechodząc przez kilka zwykłych projektów kuchennych, uzyskasz lepszy obraz tego, które przedmioty powinny się tam udać.

Zbierz swoje pudełka

Jeśli dokładnie oznaczyłeś pudełko, aby odzwierciedlić jego zawartość, powinieneś mieć całkiem niezły pomysł na to, co zawiera każde pudełko. Jeśli nie masz pewności, posortuj każdy z nich, rozpakuj większe przedmioty i zrób bilans tego, co musisz posortować i uporządkować. Ważne jest, aby zrobić to najpierw, aby upewnić się, że po umieszczeniu przedmiotu w szafce lub szufladzie nie będzie trzeba go ponownie przenosić.

Rozpocznij rozpakowywanie

Ponieważ zlew jest obszarem najczęściej używanym, a piec zajmuje drugie miejsce, oceń przestrzeń szafki i szuflady otaczającą zlew i piec. Zwróć uwagę na miejsca przechowywania, które są najbliższe i najbardziej dostępne dla tych obszarów, pamiętając, że trudno będzie dostać się do wszystkiego, co znajduje się znacznie powyżej poziomu oczu.

Zacznij rozpakowywać najważniejsze przedmioty, których używasz na co dzień, i umieszczaj je w dostępnych miejscach w porządku malejącym. Na przykład sztućce będą dostępne kilka razy dziennie, więc włóż sztućce do szuflady natychmiast po prawej stronie zlewu (jeśli jesteś praworęczny), a następnie umieść ściereczki w następnej szufladzie, a może twoje książki z przepisami w szufladzie poniżej tej z ręcznikami.

Rozmieść swoje przedmioty w oparciu o częstotliwość użytkowania

Opisana wcześniej metoda sortowania dotyczy również przestrzeni w szafce. Talerze, kubki, szklanki i miski na płatki zbożowe, które będą używane codziennie, powinny być umieszczone na półkach na wysokości oczu lub niżej. Rzadziej używane przedmioty można umieścić za częściej używanymi przedmiotami lub na półce wyżej.

Garnki i patelnie należy przechowywać blisko kuchenki wraz z pokrywkami. Szuflady pod kuchenką można również użyć do większych przedmiotów, których nie wolno używać na co dzień, takich jak blachy do pieczenia, patelnie lub naczynia żaroodporne.

Nieużywane przedmioty przechowuj w szafkach nad lodówką lub kuchenką. Cięższe przedmioty powinny być przechowywane na półkach w pobliżu podłogi. Będą łatwiej dostępne i nie będziesz musiał się martwić, że spadną.

Przechowuj toksyczne substancje w trudno dostępnych miejscach. Jeśli masz małe dzieci, trzymaj wszystkie środki czystości w szafkach, które są wysoko, poza ich zasięgiem. W przeciwnym razie mydła, detergenty i środki czyszczące mogą być przechowywane pod zlewem.

Jeśli masz małe dzieci, możesz mieć pewność, że niektóre przedmioty – takie jak plastikowe kubki i talerze – są łatwo dostępne. Jeśli osoba dorosła w twoim domu jest niska lub korzysta z wózka inwalidzkiego lub spacerowego, upewnij się, że może dotrzeć do potrzebnych przedmiotów.

Rzadko używane przedmioty

Dobre naczynia, porcelanę i inne przedmioty na specjalne okazje można przechowywać w szafce, stole w formie bufetu lub w trudno dostępnych szafkach. W niektórych kuchniach bardzo wysokie szafki zapewniają miejsce do przechowywania, do którego można dotrzeć tylko za pomocą stołka. Trzymanie delikatnych przedmiotów na uboczu zapewni im bezpieczeństwo.

Uporządkuj swoją spiżarnię

Przechowuj konserwy i zapasy suchej żywności w spiżarni lub podobnej przestrzeni, oddzielonej od naczyń, garnków i patelni. Przyprawy można przechowywać w pobliżu pieca. Możesz preferować szufladę na przyprawy; etykietowanie górnych części słoików pozwala szybko wyszukać potrzebne przyprawy. Inne opcje to wózki przyprawowe, które leżą na blacie lub stojaki wiszące nad piecem. Pamiętaj tylko, że przyprawy należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, aby zachować świeżość.

Według potrzeb

Po spędzeniu kilku tygodni w domu prawdopodobnie ustalisz formę gotowania, serwowania i jedzenia posiłków. Kiedy już poczujesz się komfortowo, sprawdź, czy Twoja pierwsza runda organizacji działała dobrze. Czy naprawdę jesteś w stanie dotrzeć do wszystkiego, czego potrzebujesz? Czy wybrałeś wystarczająco dużą szufladę na gadżety kuchenne, czy są przepełnione? W razie potrzeby dokonaj reorganizacji, aby mieć pewność, że Twoja kuchnia działa dobrze dla Ciebie i Twojej rodziny.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )