Jaka farba na dach sprawdzi się przy renowacji starego pokrycia?

Jaka farba na dach sprawdzi się przy renowacji starego pokrycia?

Renowacja starego dachu to ogromne wyzwanie. Często trzeba podjąć decyzje, o tym, np.  czy warto inwestować w naprawę starego pokrycia lub która farba na dach najlepiej spełni swoje zadanie? Nie bez znaczenia są również kwestie opłacalności całego przedsięwzięcia i naszych oczekiwać wizualnych.

3 najważniejsze kroki przed naprawą dachu

Naprawa starego dachu wiąże się z mnóstwem przygotowań i formalności. Po pierwsze należy ocenić, jaka część dachu nadaje się do remontu. Czy będzie to jedynie dotychczasowe pokrycie dachowe czy też remont musi uwzględniać również wymianę więźby dachowej? Jeżeli decydujemy się na zmianę materiału, którym dach był dotychczas pokryty, musimy się również liczyć z koniecznością wymiany konstrukcji dachu. Będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami oraz dłuższym czasem remontu. Do rzetelnej oceny stanu dachu, możemy skorzystać z usług doświadczonego dekarza.

Jeżeli już wiemy, jaki zakres prac chcemy wykonać, należy zamówić potrzebne materiały. W zależności od tego, czy będziemy wymieniać cały dach, czy np. samo pokrycie, czas oczekiwania na produkcję materiałów będzie się różnić. Jeżeli zdecydujemy się, na zakup blachy dachowej, to bardzo często jesteśmy w stanie ją nabyć od ręki u producenta lub partnera. Farba na dach, również należy do materiałów, które najczęściej można kupić bezpośrednio w sklepie. Jednak, jeżeli musimy zamówić konstrukcję dachu, musimy się liczyć, nawet z kilkoma tygodniami oczekiwania na realizację zamówienia.

Trzecim krokiem przed rozpoczęciem remontu dachu jest wybór fachowców, którym powierzymy to zadanie. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi dekarskie. Przed wyborem warto jednak zwrócić uwagę na ich doświadczenie w realizacji podobnych usług, sprzęt, jakim dysponują oraz porównać wycenę z innymi firmami. Czasami ceny firm bardzo różnią się od siebie. Dlatego warto poprosić o wycenę również firmy z pobliskich miejscowości. Bywa tak, że dekarz mieszkający w miejscowości obok będzie mieć znacznie niższe stawki niż miejscowi fachowcy.

Czy farba na dach przeciwdziała korozji?

Jeżeli nasz remont dachu ogranicza się jedynie do odświeżenia pokrycia, z pewnością będzie konieczny wybór odpowiedniej farby na dach. Jednak przed rozpoczęciem malowania, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze przed rozpoczęciem prac dach należy dokładnie oczyścić. Jeżeli na dachu jest widoczna korozja, należy ją usunąć, stosując, np. druciane szczotki. Następnie, taki dach koniecznie trzeba odtłuścić oraz oczyścić z pozostałych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia oraz tłuszcz gromadzą się na dachu z powietrza, oraz deszczów. Ich warstwa po kilku latach użytkowania może być zaskakująco duża. Dlatego, aby malowanie było skuteczne, należy dobrze przygotować nawierzchnię do dalszych prac.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zastosowanie farby podkładowej, która zwiększa przyczepność i chłonność farb powierzchniowych. Dodatkowo, stosując podkład, wyrównujemy skorodowaną powierzchnię, dzięki czemu dajemy dodatkową warstwę ochronną naruszonej stali. Musimy jednak pamiętać, że farba na dach sama w sobie nie przeciwdziała korozji. Jest jedynie dodatkową warstwą, która oddziela od stali dopływ tlenu, deszczu oraz zanieczyszczeń, które w głównej mierze są odpowiedzialne za powstawanie korozji.

Najlepsza farba na dach do renowacji

Na rynku istnieje wiele farb do malowania dachu. Różnią się one od siebie głównie dodatkami, które mają za zadanie tworzyć powłokę ochronną. I tak możemy wybierać spośród farb z powłoką poliestrową, ceramiczną, puralem lub posypką. Wybór najlepszej zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na malowanie.

Niemniej wśród fachowców największą popularnością cieszą się farby akrylowe, wodorozcieńczalne. Ich główne zalety to łatwość w użytkowaniu oraz wysoka odporność na korodowanie. Dzięki czemu farby akrylowe zdobywają coraz większe rzesze zwolenników wśród fachowców i użytkowników końcowych.

Bez względu na farbę, którą wybierzemy, warto pamiętać, że regularna renowacja dachów stalowych pozwoli na przedłużenie ich trwałości i uniknięcie przedwczesnej wymiany całego pokrycia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )