Jaką wiertarkę do metalu wybrać?

Jaką wiertarkę do metalu wybrać?

Wiertarki do metalu muszą cechować się odpowiednią mocą i konstrukcją, aby mogły pracować pod dużym obciążeniem i przez długi czas. Tego typu narzędzia znajdą swoje zastosowanie w profesjonalnym zakładzie, ale także w domowym warsztacie.

Rodzaje wiertarek do metalu

Wiertarki możemy podzielić na różne modele dostosowane do pracy z metalem, co zapewnia nam komfortowę pracę. Wybór wiertarek do metalu jest dość duży a modele różnią się od siebie konstrukcją wspomagającą dany sposób obróbki materiału. Do najpopularniejszych modeli wiertarek należą przede wszystkim:

  • wiertarki udarowe: wyposażone w mechanizm udarowy, charakteryzują się  wysoką mocą, dzięki której można wiercić otwory w grubych i twardych materiałach za pomocą rytmicznych uderzeń wiertłem,
  • wiertarko-frezarki: to narzędzie hybrydowe, które służy do wiercenia i frezowania metalu. Urządzenie zajmuje mniej miejsca i ma uniwersalne zastosowanie,
  • wiertarki wielowrzecionowe: wykorzystywane w przemyśle, posiadają bardzo dużą moc i służą do wykonywania kilku otworów jednocześnie,
  • wiertarki stołowe: stabilna konstrukcja urządzenia umożliwia stabilne, wielogodzinne i precyzyjne wiercenie w metalu. Wiertarki stołowe używane są głównie w profesjonalnych zakładach, jednak istnieją modele, które nadadzą się do domowego warsztatu. Zakupu najwyższej jakości wiertarek stołowych od niemieckiego producenta można dokonać w sklepie internetowym JP- Tech – https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu,

  • wiertarki magnetyczne: są znacznie mniejsze i bardziej mobilne od wiertarek stołowych. Wiertarki ze stopą magnetyczną służą do wiercenia otworów o dużych średnicach w konstrukcjach stalowych. Stopa magnetyczna sprawia, że wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki do metalu?

Wybierając wiertarkę do metalu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które będą miały wpływ na jakość i komfort pracy z obrabianym materiałem.

Moc wiertarki

Wiertarki do metalu będą miały moc znacznie wyższą od tych, które są przeznaczone do drobnych prac remontowych i pracy z drewnem. Mocne wiertarki poradzą sobie z obróbką twardych metali i wykonaniem większych odwiertów.

Wiertła

Do wiercenia w twardych metalach potrzebne są specjalne wiertła ze stali chromo-wanadowej, wiertła kobaltowe, oraz wiertła z węglików tytanu. Wiercenie w miękkich metalach wymaga wierteł z ostrzem z płaskimi krawędziami skrawającymi. Dzięki temu nie uszkodzimy obrabianego materiału.

Prędkość obrotów i moment obrotowy

Decydując się na zakup wiertarki, musimy zwrócić uwagę na prędkość obrotów i moment obrotowy. Im większa prędkość obrotów, tym szybsze będzie wiercenie. Zazwyczaj podawana jest ilość obrotów wiertła na minutę. 

Wysoki moment obrotowy, podawany w niutonometrach (Nm), umożliwia efektywne wiercenie dużych otworów i mocne wkręcanie.

 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )