Jaki wybrać rozmiar tarczy w szlifierce kątowej?

Jaki wybrać rozmiar tarczy w szlifierce kątowej?

Jaki wybrać rozmiar tarczy w szlifierce kątowej?

Praca ze szlifierką kątową kojarzy nam się z cięciem i szlifowaniem stalowych konstrukcji. Przy wyborze urządzenia, powinniśmy zastanowić się czy, urządzenie będzie wykorzystywane do lekkiej, czy ciężkiej. Dzięki temu będziemy mogli wybrać moc oraz rozmiar naszego urządzenia, któremu zapewnimy bez obciążeniowe działanie podczas pracy.

Jakie są dostępne rozmiary tarcz w szlifierkach kątowych?

Tarcze do szlifierki kątowej możemy spotkać w kilku rozmiarach.

  • 115 mm – najczęściej używane są w domowym zaciszu przez majsterkowiczów.
  • 125 mm – spotkać ją możemy na szlifierkach kątowych, gdzie prace są bardziej skomplikowane, a samo narzędzie narażone jest na większe obciążenia.
  • 150 mm – to dość rzadko występujące rozmiary, swoje zastosowanie często znajdują w budowlance. Ich średnica jest odrobinę większa, jednak sama waga urządzenia jest praktycznie taka sama, co nie utrudnia prac wysokościowych.
  • 180 mm – również jest rzadziej spotykanym rozmiarem tarczy. Najczęściej spotykana jest na budowach lub zakładach ślusarskich.
  • 230 mm – to największa tarcza do szlifierki kątowej, idealna do ciężkich prac z grubym metalem oraz w budowlance. Głównie wykorzystywana jest tam, gdzie pod dużym obciążeniem musi ciąć grube elementy (pręty i profile stalowe, gruby beton i jego pochodne).

Najbardziej uniwersalna średnica tarczy w szlifierkach kątowych.

Posiadanie kilku szlifierek to kosztowna inwestycja, dodatkowo zajmować będą sporo miejsca, a ich serwisowanie może sporo nas kosztować, dlatego często szukamy czegoś uniwersalnego. Znalezienie jedynego narzędzia spośród kilku rozmiarów wcale nie jest prostym zadaniem.

Żeby znaleźć uniwersalną średnicę tarczy musimy zastanowić się, do czego najczęściej będziemy wykorzystywać nasze narzędzie. Jeżeli będą to częste prace związane z naprawą domu albo majsterkowaniem, możemy postawić na mniejszą średnicę tarczy. Używając urządzenia w domowym zaciszu, ciężko nam będzie obciążyć urządzenie na tyle, żeby nie poradziły sobie mniejsze średnice. Przecięcie kilku metalowych rurek w celu modyfikacji instalacji hydraulicznej nie będzie stanowić problemu dla drobniejszych urządzeń. Natomiast, jeżeli pracujemy zawodowo, a nasze prace często będą potrzebowały głębokich cięć, musimy udać się w kierunku wybrania dużych średnic. Takie szlifierki poradzą sobie podczas prac remontowych oraz cięcia większych konstrukcji. Rozcięcie blaszanego garażu przy takiej średnicy nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.

Najczęściej kupowanymi szlifierkami są jednak te o średnicy tarczy 125 mm – np. Metabo WEV 850-125. To właśnie rozmiar takich urządzeń oraz tarcz potocznie określa się jako uniwersalny, ponieważ potrafią poradzić sobie z mniejszymi elementami, a ich moc jest wystarczająca, żeby uporały się z dużymi obciążeniami. Taka tarcz obejdzie się również z nieco większymi elementami, jednak musimy pamiętać, że cięcie będzie trzeba wykonać pierw z jednej, a następnie z drugiej strony, tak aby linie się spotkały.

Kiedy zdecydować się na średnicę tarczy poniżej 125 mm?

Wybranie mniejszego rozmiaru tarczy niż 125 mm będzie najlepszym wyborem, wtedy, gdy mamy naszemu obrabianiu poddawać wąskie i delikatne elementy, jak np. cienkie druty. Z takiej tarczy mogą również korzystać osoby, które nie mają większego obycia ze szlifierkami, przez co używanie ich stanie się łatwiejsze.

Używanie mniejszych średnic tarczy sprawi, że cięcie przy narożnikach będzie bardziej dostępne.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )