Kiedy stosuje się fundamenty na palach?

Kiedy stosuje się fundamenty na palach?

Spośród wielu różnych sposobów tworzenia fundamentów, palowanie jest jednym z najpopularniejszych Za pomocą palów można wyraźnie zagęścić grunt pod fundamenty oraz znacznie zmniejszyć ich głębokość.

Czym są fundamenty na palach?

Fundamenty na palach to podwaliny domu, które powstają dzięki różnego rodzaju technikom. Stosuje się je w przypadku, kiedy potrzebne jest przeniesienie obciążenia na podłoże nośne, gdy wyżej zalegają grunty nienośne lub słabonośne. Efekt ten uzyskuje się poprzez wprowadzenie w głąb ziemi elementów konstrukcyjnych, które takie ciążenie przenoszą. Mogą to być kolumny żwirowe lub żwirowo-betonowe, a także różnego rodzaju pale. Specjalistyczne, stabilne fundamenty na palach wykonuje keller.com.pl. Dzięki tej technice nawet najbardziej grząski grunt będzie mógł być bazą do postawienia budynku.

Pale w budownictwie stosuje się od dawna, a obecnie ta technika stosowane jest głównie w przypadku budynków wielkopowierzchniowych, mających duży nacisk na podłoże.

Rodzaje palowania

Istnieje kilka rodzajów pali, stosowanych w celu zagęszczania ziemi i tworzenia fundamentów budynków. Wśród najbardziej popularnych stosuje się pale przemieszczeniowe SDP i VDP, które są wykonywane za pomocą świdra – powstały w gruncie otwór zalewa się betonem. Inne rodzaje palowania to mikorpale (wbijanie w ziemię cienkich żerdzi zakończonych koronką), pale wbijane prefabrykowane (można je dopasować w zależności od osiągniętego oporu wbijania), pale wiercone wielkośrednicowe (klasyczne, ciężkie fundamenty służące do przenoszenia dużych obciążeń), czy pale rurowe wbijane (stosowane głównie w budownictwie hydrotechnicznym). Bardzo popularne są także pale CFA, które montowane są za pomocą technologii pali wierconych betonowych na mokro w gruncie. Oznacza to, że podczas wiercenia ze świdra wydobywa się mokry beton, który w procesie wyciągania urządzenia pozostawia solidną strukturę, jednocześnie zagęszczając grunt po obydwu stronach powstałego pala.

Kiedy stosować fundamenty na palach?

Stosowanie fundamentów na palach jest wskazane zwłaszcza, jeśli gleba ma określone właściwości. Najczęściej są to sytuacje, gdy w warstwach przypowierzchniowych podłoża nagromadzone są grunty mało odporne na ścinanie, o dużej odkształcalności, takie jak grunty organiczne czy nasypowe. Również wszystkie grunty nienośne kwalifikują się do takiego potraktowania.

Dodatkowo, pale są wskazane, kiedy ciężar planowanej budowli jest zbyt duży względem małej podstawy – wtedy konieczne jest przeniesienie obciążenia na pale.

Ważne jest także to, że obiekt z biegiem czasu może osiadać, zwłaszcza w gruncie, który mu to umożliwia. Jeśli chcemy zniwelować osiadanie obiektu, również należy zastosować technikę palowania.

Tę samą technikę stosuje się też w celu zwiększenia stabilności skarp i zboczy oraz wzmocnienia obecnych fundamentów, które zdążyły ulec uszkodzeniu lub zapadły się znacząco.

Palowanie to znana od wieków technika, która pozwala na bezpieczną i stabilną budowę inwestycji.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )