Kocioł na biomasę, czyli wybieramy kocioł przyjazny środowisku
Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o nowych źródłach energii, które nie zanieczyszczają środowiska, tak jak tradycyjne metody ogrzewania. Również oficjalnie odchodzi się od pieców węglowych i kominków, w których palone jest drewno, węgiel lub innego rodzaju paliwo, emitujące szkodliwe substancje do atmosfery. Piece zastępuje się centralnym ogrzewaniem, lub też kotłami na biomasę.
Co to jest biomasa?
Żeby chronić środowisko naturalne nie musimy zużywać mnóstwo prądu lub gazu, potrzebnych do ogrzania naszego mieszkania. Dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zamontowanie kotła na biomasę. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji do atmosfery. Odpowiedni kocioł na biomasę można znaleźć w ofercie eco-team.pl. A czym właściwie jest biomasa? Jak sama nazwa wskazuje, są to związki organiczne, które powstały w trakcie naturalnych procesów przyrodniczych. Substancje mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Są to na przykład wysuszone odchody zwierząt, słoma i niskiej jakości drewno, pozostałości po warzywach czy owocach, osady ściekowe, łodygi czy wodorosty.
Biomasa jest bardzo bogatym źródłem energii, ponieważ w procesie fotosyntezy energia słoneczna jest w niej magazynowana . Jej spalanie powoduje uwalnianie tej energii.
Jak działa kocioł na biomasę?
Jednymi z najczęściej stosowanych rodzajów biomasy jest pellet czy brykiet. Warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj biomasy nadaje się do wszystkich kotłów, należy więc dobrać kocioł odpowiednio do najczęściej używanego biopaliwa.
Klasyczny kocioł na biomasę, w którym można palić na przykład pelletem jest montowany wraz ze zbiornikiem paliwa, oraz specjalnym podajnikiem, który ułatwia dokładanie biomasy do kotła. Pobór paliwa z podajnika odbywa się najczęściej automatycznie. Biomasa przekazywana jest na ruszty umieszczone nad palnikiem. Kotły na biomasę powinny także posiadać wentylatory, które zwiększą bezpieczeństwo a także wydajność i przyspieszą proces spalania paliwa.
Obecnie wiele kotłów na biomasę jest zelektryzowanych na tyle, że posiadają one nawet specjalne grzałki, które podpalają paliwo, a cała ingerencja w kocioł sprowadza się dla użytkownika do włączenia jednego przycisku.
Jaki kocioł na biomasę wybrać?
Kocioł na biomasę najlepiej jest wybrać zależnie od metrażu ogrzewanego pomieszczenia i naszych preferencji odnośnie rodzaju biomasy. Niektóre kotły nadają się do montażu tylko w przypadku pomieszczeń z zainstalowanym centralnym ogrzewaniem, inne są bardziej uniwersalne. Są również kotły, które służą tylko i wyłącznie do podgrzewania wody.
Jeśli masz niewielkie mieszkanie możesz pokusić się na mały kocioł, w którym możesz palić drobną biomasę, taką jak słoma, wiórki drewna czy pellet. Są to kotły, które trzeba obsługiwać ręcznie i wyglądem przypominają nieco klasyczne „kozy”, jednak ich użytkowanie jest bardzo ekonomiczne.
Przy wyborze odpowiedniego kotła na biomasę warto jest najpierw porozmawiać z administracją budynku, a jeśli nie ma takiej możliwości, poradzić się profesjonalnej firmy, która zajmuje się montażem kotów na biomasę. Fachowcy chętnie udzielą odpowiedzi na pytanie, który kocioł najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.