Mała trampolina ogrodowa – czy to dobry wybór dla dzieci?

Mała trampolina ogrodowa – czy to dobry wybór dla dzieci?

Trampoliny ogrodowe zapewniają dzieciom fantastyczną i wartościową zabawę na świeżym powietrzu. Jednak rodzice często mają problem z dopasowaniem rozmiaru batutu. Mała trampolina ogrodowa nie zawsze będzie optymalnym wyborem dla dziecka. Przekonaj się, dlaczego.

Rozmiary trampolin ogrodowych

Jeśli rozglądałeś się już za trampolinami ogrodowymi, na pewno zauważyłeś, że do wyboru pozostają różne rozmiary. Powierzchnia do skakania najczęściej ma kształt okręgu. Rozmiar określa zatem średnica maty, mierzona na polskim rynku w centymetrach.

 • Małe trampoliny ogrodowe to modele o średnicach 140-150 cm. Zadowolą najmłodsze dzieci i sprawdzą się w przypadku mniejszych działek. 
 • Znacznie większą popularnością cieszą się średniej wielkości modele o średnicy 252 cm lub 312 cm. Umożliwiają one zabawę zarówno najmłodszym dzieciom, jak i nastolatkom. Pozwalają także na efektywny trening dorosłym. Idealnie sprawdzają się w rodzinnych ogrodach. 
 • Jeszcze większe batuty, których średnica wynosi co najmniej 4-5 metrów, są rozwiązaniem dedykowanym najbardziej wymagającym użytkownikom i posiadaczom dużych działek. Oferują pełną swobodę akrobacji. 

Oprócz rozmiaru ważne jest dopuszczalne obciążenie. To parametr mówiący o dozwolonej łącznej wadze osób, które jednocześnie korzystają z trampoliny. Przekroczenie tej wartości grozi uszkodzeniem stelaża lub sprężyn, a tym samym kontuzją. 

Średniej wielkości trampolina ogrodowa DOLLO SPORT w rozmiarze 252 cm

Jakie są najlepsze trampoliny ogrodowe dla dzieci?

Na początek trzeba zaznaczyć, że ze względu na nierozwinięty jeszcze błędnik, dzieci w wieku poniżej 3 lat nie powinny w ogóle korzystać z batutu. Jeśli chcesz kupić sprzęt dla 3-latka lub starszego dziecka, wybierz rozmiar adekwatny do jego aktywności, wagi i wzrostu oraz do… wolnego miejsca w ogrodzie. Pamiętaj, że z małej trampoliny ogrodowej twoja pociecha może szybko wyrosnąć, a sprzęt taki to inwestycja, co do zasady, na wiele sezonów. Dla kilkulatka koniecznie wybierz trampolinę ogrodową z siatką wewnętrzną, zamykanym wejściem i wyprofilowaną drabinkę. Zastanów się także, czy ty lub inni dorośli domownicy będziecie korzystać z batutu. 

Warto wiedzieć, że wysoka cena nie oznacza automatycznie perfekcyjnej jakości. Nie skreślaj od razu tanich trampolin tylko dlatego, że ich cena mocno odstaje od wyrobów znanych zagranicznych marek. Jeśli jednak kupujesz tanią trampolinę, upewnij się, że posiada ona atesty i zabezpieczenia. O bezpieczeństwie i jakości sprzętu wiele mówi także okres gwarancji.

Certyfikowane, niedrogie trampoliny ogrodowe oferuje Dollo – polski producent. Do wyboru pozostają różne rozmiary. 

Warto wybrać trampolinę ogrodową w rozmiarze uniwersalnym – umożliwiającym skakanie i młodszym, i starszym użytkownikom

Rozmiar to nie wszystko – zasady bezpiecznego skakania na trampolinie ogrodowej

Zakup certyfikowanej trampoliny ogrodowej o dopasowanym do potrzeb rozmiarze to jeden, ale nie jedyny warunek bezpiecznego skakania. Trampolina jest sprzętem sportowym, więc trzeba z niej korzystać zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją producenta. Po zakupie dużej lub małej trampoliny ogrodowej dla dziecka należy zapoznać się z kluczowymi zasadami bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno skaczących, jak i opiekunów. 

 1. Na batucie skacze się w pojedynkę, maksymalnie w 2 osoby.
 2. Zabawa dziecka musi być stale nadzorowana przez dorosłego opiekuna.
 3. Zabronione jest ściąganie siatki bezpieczeństwa.
 4. Od razu po wejściu na matę należy zasunąć zamek w siatce.
 5. Opiekun powinien skontrolować stan techniczny trampoliny przed każdym użyciem.
 6. Nie wolno wnosić na matę żadnych przedmiotów, w szczególności napojów, elektroniki, biżuterii i zabawek.
 7. Przed wejściem na matę należy ściągnąć obuwie.
 8. Przed akrobacjami lub treningiem na trampolinie zalecane jest wykonanie standardowej rozgrzewki.
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )