
Montaż karnisza ściennego, wyjaśniamy krok po kroku
Firany pomagają wypełnić surowe pomieszczenia, łagodzą twarde obrysy ścian. Okna bez tkanin sprawiają, że wystrój wydaje się mało przytulny, chłodny i surowy. W takich wnętrzach zwykle brakuje nam poczucia domowego ciepła. Dodatkowo przy firanach fantastycznie wyglądają kolorowe zasłony. Żeby je powiesić, potrzebny będzie karnisz, a poniżej opiszę krok po kroku, jak go przymocować do ściany.
Krok 1. Zrób listę potrzebnych produktów
Lista narzędzi, które będziemy potrzebowali do poprawnego zawieszenia karniszu:
- Ołówek
- Poziomnica
- Wkrętak
- Miara
- Wiertarko-wkrętarka lub wkrętarka np. Stanley
- Wiertła
- Piła do drewna lub metalu (w zależności z czego wykonany jest nasz karnisz)
- Kołki i wkręty
- Karnisz
Krok 2. Przygotuj stanowisko swojej pracy
W pierwszej kolejności zadbaj o komfort swojej pracy. Zorganizuj w swojej przestrzeni roboczej odrobinę miejsca – dzięki temu będzie Tobie wygodniej wykonywać kolejne kroki związane z montażem karnisza. Zwróć uwagę, że karnisz bardzo często jest długich rozmiarów, uwzględnij to podczas przygotowywania powierzchni roboczej.
Krok 3. Dokonaj odpowiednich pomiarów i ustal położenie karnisza
Następnie należy przy pomocy miary zmierzyć szerokość okna nad którym ma zawisnąć nasz karnisz. Do wyniku należy dodać od 30 – 50 cm, po to żeby na każdą ze stron okna karnisz odrobinę zachodził. Teraz wystarczy przy pomocy piły dociąć drążek na długość, jaka nam wyszła po dodaniu do siebie tych wartości.
Kolejnym krokiem będzie dopasowanie uchwytów drążka. Należy zwrócić uwagę, żeby były dłuższe niż najbardziej wystające elementy przy oknie, np. klamki, kaloryfery. Dzięki temu powieszona tkanina będzie swobodnie opadała, nie zahaczając o nie. Same mocowania karnisza muszą być zawieszone powyżej linii okna o średnicę kółek z żabkami, do której musimy dodać 2 – 5 cm, żeby okno mogło swobodnie się otwierać.
Teraz pozostaje już za pomocą ołówka i poziomnicy nanieść wymiary na ścianę.
Krok 4. Wiercenie otworów i montaż karnisza
W wyznaczonych miejscach musimy wywiercić otwory montażowe dla wsporników. Możemy wykorzystać do tego na przykład wkrętarkę Stanley Fatmax. Ważne jest dopasowanie wiertła do średnicy kołków, jakie posiadamy, żeby nasz karnisz solidnie się trzymał. Po wywierceniu otworów umieszczamy w nich kołki i przykręcamy spód pierwszego wspornika. Następnie musimy przejść na drugą stronę okna i ponownie za pomocą wiertarko-wkrętarki wykonać otwory pod drugie mocowanie. Ponownie umieszczamy kołki w otworach i przykręcamy uchwyt drążka.
Wspornik składający się z dwóch części musimy skręcić ze sobą, jednak dla naszej wygody w tym kroku będzie najlepiej, jak przełożymy drążek przez oczkową część uchwytu i w ten sposób przymocujemy ją do spodniej części. Żeby zabezpieczyć je przed rozłączeniem, za pomocą wkrętarki np. Stanley, należy w otwór umiejscowiony u góry uchwytu wkręcić wkręt. Dzięki temu obie części utworzą jedną całość.
Ostatnim elementem do zamocowania w karniszu są ozdobne końcówki drążka. Montaż ich jest bardzo prosty – wystarczy nałożyć je na nasz pręt w taki sposób, żeby otwór był umiejscowiony od góry i ponownie za pomocą wiertarko-wkrętarki przykręcić po jednym wkręcie.
Krok 5. Posprzątaj po sobie i sprawdź wytrzymałość na obciążenie.
Nastał czas na ostatni krok, który potocznie nazywa się efektem „łał” lub finiszem.
Po całym procesie montażu nazbierało się pod karniszem odrobinę kurzu. Weź zmiotkę i szufelkę lub po prostu odkurzacz i ogarnij troszkę bałagan – przecież nie chcesz, żeby firanki zaraz po zawieszeniu obeszły kurzem. Również usunięcie narzędzi spowoduje, że zupełnie inaczej będzie wyglądał efekt naszej pracy. Pamiętajmy jednak, żeby nie chować za daleko wiertarko-wkrętarki, ponieważ może się jeszcze przydać, jeżeli będziemy chcieli zmieniać ilość lub układ żabek na karniszu.
Po wysprzątaniu miejsca pracy warto jest sprawdzić, czy nasz karnisz przymocowany jest dość solidnie. Możemy spróbować poruszać nim za pomocą ręki w różne strony. Jeżeli nie zaobserwujemy obluzowań, możemy sprawdzić, czy wszystkie żabki mogą swobodnie się poruszać. W przypadku, gdy nasz karnisz wyposażony jest w ograniczniki, możemy również je zamocować.
Teraz wystarczy powiesić nasze firanki i zasłony. Pamiętajmy, że pomimo iż wydają się lekkie, to dla takiej konstrukcji ich waga może być na tyle silna, żeby spowodować odprężenia. Dlatego na sam koniec sprawdźmy, czy żadne wkręty się nie poluzowały. Jeżeli tak się stało, dokręćmy je przy pomocy naszej wiertarko-wkrętarki lub śrubokrętu.