Mycie elewacji – komu najlepiej zlecić takie zadanie?

Mycie elewacji – komu najlepiej zlecić takie zadanie?

Elewacja budynku ulega licznym zanieczyszczeniom, a na jej powierzchni osadzają się kurz, spaliny, osady naturalne, czy brud innego pochodzenia. Powoduje to, że już po kilku latach od położenia tynk traci pierwotny wygląd, przez co wymaga kosztownej renowacji. Regularne mycie elewacji pozwala jednak uniknąć wydawania pieniędzy na remonty, dlatego zabieg ten zaleca się wykonywać co jakiś czas. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat czyszczenia elewacji.

Czyszczenie elewacji – podstawowe informacje

Bryła budynku może być czyszczona kilkoma metodami. Zwykle ich dobór uzależniony jest od stopnia zanieczyszczenia, a także materiału, z jakiego wykonana jest ściana. W inny sposób wygląda mycie elewacji kamienic, a inaczej przeprowadza się renowację szklanych wieżowców. Wszechstronne techniki czyszczenia pozwalają na usuwanie brudu z niemal każdego budynku. Specjaliści podejmują się zleceń dotyczących bloków, fasad z kamienia naturalnego, piaskowca, blachy, drewna i szkła. Oprócz mycia fachowcy mogą zająć się także uzupełnieniem fragmentów elewacji, czy jej impregnacją. Wszystko zależy od potrzeb zleceniodawcy.

Co ile powinno się wykonywać czyszczenie ścian budynków? Im jaśniejsza barwa elewacji, tym częściej trzeba korzystać z usług specjalistów. Znaczenie ma także struktura elewacji oraz charakter zanieczyszczeń. Przykładowo, na mycie elewacji w Warszawie warto umówić się przynajmniej raz na 12-18 miesięcy ze względu na szybko osadzający się kurz i spaliny. Czyszczenie ścian w mieszkaniach na wsi warto przeprowadzać raz na dwa lata lub częściej, jeśli elewacja ma tendencję do osadzania się trudnych do usunięcia mchów, porostów i glonów.

Komu zlecić mycie elewacji?

Choć czyszczenie elewacji można przeprowadzić samodzielnie, to odradza się podejmowanie tego kroku. Nieprawidłowe użycie środków myjących lub zbyt duża moc działania urządzeń mogą spowodować więcej szkód, niż korzyści. Jak podkreślają eksperci z RopeExpert, czyli firmy zajmującej się profesjonalnym myciem elewacji, elementarne znaczenie dla efektywnego czyszczenia ma rozpoznanie stanu budynku, przygotowanie planu prac, a także dopasowaniu go do kondycji fasady. Może się również okazać, że konieczna będzie naprawa elewacji – tym także mogą zająć się fachowcy podczas renowacji. Skorzystanie z usług doświadczonej firmy ma jeszcze jedną zaletę. Dotyczy ona kwestii bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy fasada ma dużą wysokość. Wówczas myciem zajmują się alpiniści przemysłowi, wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia do pracy na wysokości. Specjalne liny podtrzymują ich ponad ziemią, przez co możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń nawet z kilkudziesięciometrowych wieżowców.

Odświeżanie elewacji krok po kroku

Mycie elewacji należy postrzegać jako wieloetapowy proces. Dzięki takiemu spojrzeniu na tą z pozoru łatwą czynność, można się spodziewać oczekiwanego efektu w postaci czystej i odświeżonej fasady. Można wyróżnić kilka kroków, przez które przechodzą specjaliści od mycia elewacji:

  • zapoznanie się ze stanem budynku, sprawdzenie materiału tworzącego elewację, a także stopnia zanieczyszczeń,
  • przygotowanie planu prac z wyróżnieniem sposobu czyszczenia i użytych narzędzi,
  • konsultacje ze zleceniodawcą i ewentualne zmiany w planie, w tym także zaproponowanie naprawy elewacji w razie zaobserwowanych uszkodzeń,
  • ustalenie terminu prac i zbudowanie niezbędnych zabezpieczeń,
  • przystąpienie do czyszczenia elewacji według opracowanego planu.

Regularne czyszczenie elewacji pomaga zatroszczyć się o jej kondycję i poprawić wygląd. Jest to także forma konserwacji i sposób na odkładanie w czasie kosztownych remontów. Dzięki myciu fasada odzyskuje pierwotny blask, jednak pod warunkiem, że zadbają o nią profesjonaliści. Tylko użycie odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z elewacji w trosce o bezpieczeństwo ścian.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )