Na co zwracać uwagę wybierając meble do salonu?

Na co zwracać uwagę wybierając meble do salonu?

Wybór mebli do salonu musi być przemyślany, gdyż jest to niejako wizytówka gospodarzy. Ukazują one ich gust oraz to, czy przywiązują uwagę do jakości i wytrzymałości. Należy wybierać takie, które posłużą przez długie lata. Przeglądając oferty sklepów meblowych, można dostać zawrotu głowy. Dlatego w poniższym artykule podajemy wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji.

Salon to jedna z najbardziej reprezentatywnych części każdego domu. Stąd warto, aby był urządzony ze szczególną uwagą. Meble do salonu wyznaczają konkretny kierunek wystroju całego pokoju. Umeblowanie wbrew pozorom nie jest takie proste. W grę wchodzi odpowiednia organizacja przestrzeni oraz oczywiście, wybór wyposażenia. Meble, również te do salonu pomaga wybrać poradnik madrex.pl, wspierający czytelników w rozwiązywaniu problemów z urządzaniem i aranżacją wnętrz.

Wielkość pomieszczenia

Dokładne wymiary pokoju to kluczowy czynnik przy meblowaniu tej części domu. Salony o dużym metrażu dają szerokie pole do popisu jednak gdy dysponujemy mniejszym, trzeba się wtedy skupić na jego funkcjonalności. Mały salon można zagracić przez nieodpowiednią aranżację. Dlatego w takim wypadku nie wybierajmy mebli, które zabiorą cenną przestrzeń. Zamiast dużej sofy z bokami, lepiej postawić na taką, która nie zabierze dużo miejsca. Meble nie mogą być przytłaczające i optycznie zmniejszać pomieszczenia. Jeśli salon jest duży, wtedy można szaleć i wstawić duży narożnik. Obecnie dostępnych jest wiele modeli o różnych układach i wielkości.

Dzieci i zwierzęta w domu

Wybór mebli do salonu wygląda zupełnie inaczej kiedy w domu są dzieci i zwierzęta. W przypadku dzieci najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Zamiast oklejać narożnik taśmami zabezpieczającymi malucha przed zrobieniem sobie krzywdy, lepiej wybrać mebel o zaokrąglonym kształcie. Sofy i fotele również dobrze, aby były obite, a nie zrobione z twardego drewna. Uwagę należy zwrócić także na wysokość. Im niższe, tym większa szansa, że dziecko się na nie wdrapie, ale nie zrobi sobie krzywdy, jeśli z nich spadnie. Równie ważny jest sam materiał. Matowe szafki w ciemnym kolorze będą trudne w czyszczeniu, gdyż cały czas będą na nich widoczne odciśnięte małe rączki. Dlatego meble powinny mieć taki kolor i powierzchnię, którą łatwo będzie można umyć. Złym wręcz fatalnym pomysłem będzie skórzana kanapa. Wyobraźnia małych artystów nie zna granic. Dlatego starajmy się wybierać materiały łatwiejsze w czyszczeniu. Sama zabudowa kanapy też jest istotna. Dobrze, aby poduszki miały poszewki z zamkiem błyskawicznym, co ułatwi ich późniejsze wypranie, zamiast wzywanie ekipy do wyczyszczenia mebli tapicerowanych.

Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, to meble do salonu należy wybierać, kierując się podobnymi kryteriami, co w przypadku dzieci. Lepiej zrezygnować ze skórzanych mebli lub podobnych do niej materiałów. Dla kotów taki materiał to istna pożywka do tępienia pazurów. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie tapicerka, ale też nie każdy rodzaj. Najlepiej, aby był to splot tkanin, gęsty i mocny. Takie meble bowiem bardzo trudno zniszczyć. Dobrze pomyśleć o tkaninie plamoodpornej, dzięki czemu będzie można bez trudu usunąć każde zabrudzenie. Futrzane materiały to z pewnością kiepski pomysł, gdyż trudno będzie się z niej pozbyć zalegającej sierści.

Kolor też ma znaczenie. Unikajmy kolorów trudnych w utrzymaniu jak biel czy pastele. Znacznie lepiej sprawdzą się odcienie szarości, a nawet te z ciemniejszej palety.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )