Najczęściej stosowane złącza i kable w technice audio

Najczęściej stosowane złącza i kable w technice audio

Producenci oferują bardzo wiele złączy i kabli, które wykorzystywane są w technice audio. Między innymi dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru. Złącza audio najłatwiej podzielić oczywiście na analogowe i cyfrowe.

Jakie są najpopularniejsze złącza audio?

W dzisiejszych czasach bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszą się złącza RCA. Popularne złącza cinch są bardzo uniwersalne, dlatego też można je wykorzystać nie tylko w audio, ale również w video. Złącza RCA wykorzystywane są najczęściej do przesyłania sygnału audio pomiędzy amplitunerami, odtwarzaczami DVD, czy telewizorami. Połączenie odbywa się za pomocą sygnałów niesymetrycznych. Niestety przy większych długościach pojawiają się zakłócenia elektromagnetyczne. Aby rozwiązać ten problem warto postawić na wysokiej klasy ekranowe kable audio koncentryczne.

Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać również pozłacane wtyki. Do przysyłania analogowego sygnału audio wykorzystywane są również wtyki Jack. Producenci oferują wiele różnych modeli złączy, które różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również liczbą pinów i przeznaczeniem. Wtyki Jack bardzo często używa się w urządzeniach przenośnych, słuchawkach i różnorodnych instrumentach muzycznych.

Najczęściej stosowane kable audio

Do zasilania różnorodnych urządzeń audio bardzo często wykorzystuje się gięte kable BiT 1000® Power. Pamiętać należy jedynie o tym, że są one przeznaczone do pracy w sieci energetycznej niskiego napięcia. W wymagającej branży audio korzysta się również z kabli XLR, które korzystają z wtyczek XLR. Kable audio tego typu doskonale sprawdzą się przede wszystkim do przesyłania zbalansowanego sygnału mono. Dzięki charakterystycznej konstrukcji możliwe jest zmniejszenie zakłóceń nawet przy zastosowaniu dość długich przewodów.

Oryginalne kable XLR używane są nie tylko w mikrofonach i głośnikach, ale również w mikserach i sprzęcie studyjnym. Jeżeli interesuje nas transmisja sygnałów cyfrowych to warto postawić na niezawodne kable BiTsound®LP0217 Digital Hybrid Cable Power 3G1,5 + DMX 1x(2×0,25) OFC. Wybrać można również elastyczne kable hybrydowe BiTsound®LP0218 Hybrid Cable Power 3G1,5 + Microphone 2×0,23 OFC.

Na co zwrócić uwagę wybierając kable audio?

Aby wybrać porządne kable audio w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na średnicę samego kabla oraz na rodzaj zastosowanego drutu. Do głośników najczęściej używa się kabli o średnicy 1,5 mm-6 mm. Większość kabli audio wykonanych jest oczywiście z miedzi. Najlepsze przewody dodatkowo pokryte są srebrem. Najtańszym rozwiązaniem są z kolei kable pokryte cyną. Kable głośnikowe mogą być również pokryte złotem. Ogromną rolę odgrywa również długość kabla. Długość ma wpływ nie tylko na możliwość rozmieszczenia sprzętu audio, ale również na jakość samego dźwięku. Na samym końcu warto wspomnieć również o izolacji.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )