Nowy dom a pompa ciepła. O czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem budowy?
Podczas zastanawiania się nad projektem nowego domu, niezwykle dużo uwagi poświęcamy organizacji przestrzeni wewnętrznej czy zewnętrznemu wyglądowi nieruchomości. Często zapominamy jednak o kwestiach najważniejszych – jak chociażby sposób ogrzewania domu, który znacząco wpłynąć może na sam projekt, jak i sposób realizacji budynku.
Pompa ciepła – niezwykle korzystne źródło ogrzewania
Podejmując decyzje o rodzaju źródła ciepła w domu, zdecydowanie warto jest pochylić się nad nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem, jakim jest pompa ciepła. Powietrzne pompy, dostępne na www.esoleo.pl , których zasada działania opiera się na wykorzystaniu naturalnej energii powietrza do regulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, są jednocześnie energooszczędne oraz przyjazne środowisku naturalnemu.
Czy o pompie ciepła należy pomyśleć już na etapie projektu?
Montaż pompy ciepła, jaką znajdziesz na https://www.esoleo.pl, nie jest skomplikowany sam w sobie. Podczas projektowania jednak, warto jest uwzględnić i rozmieścić instalacje z nią współpracujące oraz zastosować technologię wykonania budynku wspomagające wysoką efektywność ogrzewania. Dotyczy to przede wszystkim:
- dobrego docieplenia budynku,
- braku konieczności uwzględniania w projekcie przewodów kominowych,
- instalacji ogrzewania podłogowego lub innego systemu niskotemperaturowego czy
- uwzględnienia odpowiedniego miejsca do instalacji powietrznej pompy ciepła.
Podjęcie decyzji o ogrzewaniu pompą ciepła to minimalizacja konieczności dokonywania w późniejszych etapach realizacji budowy przeróbek. Jednocześnie możliwe będzie zaplanowanie wszystkiego tak, by cały potencjał pompy został optymalnie wykorzystany.
Dom z pompą ciepła – wysoki stopień termoizolacyjności
Podczas projektowania budynku, który zaplanowany ma być pompą ciepła, powinno się uwzględnić jak najwięcej rozwiązań, mających na celu podniesienie poziomu energooszczędności oraz izolacyjności cieplnej. Niezwykle ważnym jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych (ocieplenie zewnętrzne budynku, zastosowanie okien, drzwi czy bram garażowych cechujących się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, odpowiednie ocieplenie dachu lub poddasza). Im większa bowiem izolacyjności cieplna, tym mniejsze straty ciepła – co przekłada się na znaczące zwiększenie wydajności pompy ciepłą i Twoje oszczędności na ogrzewaniu.
Pompa ciepła a instalacja grzewcza
Specyfikacja działania pompy ciepła pretenduje ją do współpracowania z niskotemperaturowymi układami grzewczymi, które powinny instalowane być na dużych płaszczyznach, jak całe podłogi lub ściany. Ujęcie pompy ciepła już w projekcie domu umożliwia dopasowanie instalacji rozprowadzających ciepło w domu – opracowanie ogrzewania podłogowego czy ściennego – dopasowanych do kubatury pomieszczeń. W przypadku podłogówki zastosowane zostaną ponadto zagęszczenie rur grzewczych i zwiększenie ich średnicy. Pompa ciepła będzie osiągała zdecydowanie gorszą skuteczność w przypadku zastosowania tradycyjnych grzejników, co jest standardem stosowanym na piętrach czy poddaszach użytkowych obiektów.
Lokalizacja pompy
Pompa ciepła jest urządzeniem, które generuje hałas porównywalny do hałasu pracującej lodówki. Jest więc zalecanym, by znajdowała się w odpowiednio wygospodarowanym pomieszczeniu – jeśli mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, a w przypadku jednostki typu split – w odpowiednim miejscu na zewnątrz budynku. Biorąc pod uwagą fakt, że temperatura oddziałująca na jednostkę zewnętrzną jest jednym z czynników prawidłowego jej działania oraz tworzenie specyficznego szumu, warto jest wygospodarować przy budynku przestrzeń zacienioną i nieosłoniętą, z dala od przestrzeni rekreacyjnej.
Pompa ciepła to urządzenie wymagające specyficznych, lecz coraz częściej stających się standardem w nowoczesnym budownictwie. Pomimo to już na wstępie – przy pracach projektowych warto jest zaznaczyć, że dom ogrzewany będzie pompą ciepła – wówczas zastosowane zostaną rozwiązania, dzięki którym pompa ciepła zapewni jednocześnie komfort termiczny wewnątrz domu, jak i spore oszczędności dla domowego budżetu.