Pompy ciepła – dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Pompy ciepła – dlaczego warto postawić właśnie na nie?

Ze względu na rosnące ceny paliw takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się pompy ciepła. Wykorzystują one energię z gruntu, słońca, wody gruntowej i powietrza. Tym samym zmniejszają one zużycie paliw kopalnych, oszczędzają cenne zasoby naturalne i ograniczają szkodliwą dla klimatu emisję dwutlenku węgla. Wielką zaletą takiej pompy jest także jej niski koszt eksploatacji, komfort użytkowania oraz możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”. Oprócz wielu zalet pompa ciepła ma niestety parę minusów, głównym jest wysoki koszt urządzenia oraz złożona budowa, która stwarza ryzyko awarii sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Pompy ciepła Viessmann – jedne z lepszych na rynku!

Główne elementy pompy ciepła Viessmann to: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór dławiący (rozprężny). Ciepło przekazywane jest za pośrednictwem czynnika chłodniczego (roboczego), który zmienia stan skupienia, czego efektem jest oddawanie lub pobieranie energii. Pod wpływem przemian termodynamicznych płyn odparowuje w niskiej temperaturze i pobiera ciepło z otoczenia (dolne źródło ciepła). Następnie kierowany jest do sprężarki.

Wzrost ciśnienia powoduje sprężenie gazu. Czynnik roboczy nagrzewa się i stopniowo przekazuje ciepło powietrzu lub wodzie w instalacji centralnego ogrzewania lub wodzie w instalacji c.w.u. Po skropleniu przepływa przez zawór rozprężny, który racjonuje ilość czynnika powracającego do parownika. Czynnik ochładza się i obniża swoje ciśnienie, a cykl rozpoczyna się ponownie.

Rodzaje pomp ciepła Vitocal

Do wyboru jest kilka wariantów tych urządzeń. W zależności od tego, jakie jest źródło, z którego pompa ciepła pozyskuje ciepło, wyróżniamy:

  • Pompy ciepła gruntowe Vitocal – do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w gruncie. Pobierają ją za pomocą kolektorów lub sond gruntowych i przekształcają w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
  • Pompy ciepła powietrzne Vitocal – do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu. Przekształcają ją w ciepło do ogrzewania wnętrz oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
  • Pompy ciepła wodne Vitocal – potrzebuje do działania źródła wody. Może to być zlokalizowany nieopodal posiadłości zbiornik wodny. Jeśli nie mamy do takiego dostępu, wówczas istnieje możliwość wykopania tzw. studni głębinowych.

Jednym z wiodących producentów pomp ciepła jest firma Viessmann. Szeroka oferta pomp ciepła tego producenta pozwala dobrać urządzenie do każdego budynku i potrzeb inwestorów. Większość oferowanych urządzeń posiada funkcję „active cooling” i „natural cooling”. Oprócz klasycznego zastosowania jako źródło ciepła w chłodne dni, latem zapewniają przyjemny chłodny klimat pomieszczeń.

Pompy ciepła Viessmann można stosować w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi oraz istniejącym już ogrzewaniem olejowym lub gazowym. Dzięki czemu każdy inwestor może zrealizować instalację zgodnie z własną koncepcją.

Bydgoska hurtownia instalacyjna Proterm zaprasza do swojej siedziby stacjonarnej, jak również do zakupów w sklepie internetowym. Oferuje ona szeroki wybór pomp ciepła marki Viessmann. Na miejscu doświadczeni doradcy pomogą dobrać odpowiednią pompę oraz odpowiedzą na wszystkie pojawiające się pytania. Dzięki długotrwałej współpracy z firmą Viessmann hurtownia oferuje konkurencyjne ceny oraz szybką realizację zamówienia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )