
Pompy ciepła powietrze woda – oszczędne, wygodne i ekologiczne
Koszty ogrzewania i wody wciąż idą do góry. Nasze domowe budżety w ostatnim czasie nie mają łatwego czasu, a w najbliższych latach na horyzoncie raczej nie widać specjalnych obniżek. Z tego względu warto pomyśleć o rozwiązaniach dla domu, które pozwolą łatwo zaoszczędzić na tego typu wydatkach. Jednym ze sposobów zyskującym coraz bardziej na popularności są pompy ciepła powietrze woda. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie zapewniające ogrzewanie, chłodzenie oraz dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Na czym polega i ile możemy tym sposobem zaoszczędzić?
3 w 1 – pompy ciepła powietrze woda
Pompy ciepła powietrze woda to absolutnie innowacyjny i ergonomiczny sprzęt, pozwalający na zaopatrzenie naszego gospodarstwa domowego w aż trzech obszarach: ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewania wody. Instalacja wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła. Co istotne, wysoki spadek temperatur nie stanowi zagrożenia dla pracy sprzętu. Pompy działają nawet w temperaturze do -25°C, dzięki czemu w okresie zimowym możemy spokojnie cieszyć się przytulnym ciepłem w naszym domu. Z kolei latem nie będą nam straszne doskwierające upały. Instalacja idealnie sprawdza się w roli klimatyzatora. Jeśli zdecydujemy się na innowacyjną pompę inwerterową z funkcją chłodzenia aktywnego, znacznie poprawimy komfort mieszkania, rozkoszując się przyjemnym chłodem w upalne dni.
Pompy ciepła powietrze woda a technologia inwerterowa
Podgrzewanie wody to kolejna istotna funkcja pompy ciepła powietrze woda. Idealnie nadaje się ona do wody użytkowej, a technologia inwerterowa gwarantuje jej wysoką wydajność. Na czym polega ta metoda? Inwerter służy do stopniowego zwiększania mocy w stosunku do wydajności, jaka jest niezbędna do ogrzania lub ochłodzenia domu. Technologia inweretrowa jest wbudowana w jednostkę zewnętrzną. Wśród jej największych zalet należy wymienić znacznie szybsze osiągi w uzyskaniu potrzebnej temperatury. Gwarantuje ona zdecydowanie krótszy czas rozruchu, i co za tym idzie – oszczędność. Zużycie energii jest o wiele mniejsze, dzięki czemu maleją nasze wydatki. Technologia inwerterowa pomija także cykl włączania / wyłączania, dzięki czemu nie dochodzi do skoków napięcia czy wahań temperatury.
Ekologiczne pompy ciepła powietrze woda
Szacuje się, że ta innowacyjna technologia pozwala zaoszczędzić nawet 70% wydatków na ogrzewanie. Co więcej, nasze indywidualne oszczędności idą w parze z troską o środowisko. Pompy ciepła powietrze woda przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Nie wydzielają one zanieczyszczeń do atmosfery i spełniają normy europejskie. Są jak najbardziej bezpieczne i proste w użytkowaniu. Dzięki łatwemu w obsłudze sterownikowi można bez problemu ustawić pożądaną temperaturę w domu oraz parametry wody, a całość jest w pełni zautomatyzowana i funkcjonalna. Decydując się na zakup pompy ciepła powietrze woda nie musimy się martwić o kwestie estetyczne. Dostępne na rynku produkty nie grożą zeszpeceniem naszego otoczenia domowego i nie zabierają dużo przestrzeni. To zatem świetne rozwiązanie zapewniające pożądaną temperaturę przez cały rok i do tego ciepłą wodę. Jeśli cenimy sobie oszczędność, funkcjonalność oraz ekologiczne metody, pompy ciepła sprawdzą się u nas idealnie.
Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła powietrze woda
W ramach walki ze smogiem działa rządowy program „Czyste powietrze”, z którego możemy otrzymać dofinansowanie na instalacje sprzyjające ochronie środowiska. Celem programu jest redukcja pyłów i zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Pompy ciepła powietrze woda również zostały objęte takim wsparciem finansowym. Jeśli nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, możemy otrzymać od 30% do 90% pokrycia kosztów inwestycji. Warto dowiedzieć się, czy nasze gospodarstwo domowe kwalifikuje się do programu, zwłaszcza że w ostatnim czasie wprowadzono sporo usprawnień i zmian w limitach dotacji. Wymiana źródła ciepła w podstawowej wersji wynosi do 20 000 zł. Dodatkowo osobom decydującym się na zakup pompy ciepła przysługuje bonus w wysokości 5 tysięcy zł.