Praktyczne dodatki do wykończenia przydomowego basenu

Praktyczne dodatki do wykończenia przydomowego basenu

W szerokiej gamie akcesoriów związanych z wykończeniem ogrodowego basenu warto zwrócić uwagę zarówno na te sprzyjające utrzymaniu go w czystości, jak i te, dzięki którym kąpiel jest bezpieczniejsza nawet dla osób młodszych. Jakim elementom dodatkowym warto się przyjrzeć planując przydomowy basen?

Baseny wykończone folią ułatwiającą ich czyszczenie

Ważnym, chociaż często niedocenianym dodatkiem do basenu jest wykończenie go tzw. folią basenową. W nomenklaturze fachowej nazywa jest ona również linerem i pełni bardzo istotną rolę. To właśnie dzięki takiej folii zmniejszane są różnego typu błędy związane z uzdatnianiem wody w zbiorniku. Folię wykonaną z materiały PVC mocuje się na gładko do powierzchni ścian basenu, dzięki czemu bardzo szybko usuwa się z niej wszelkie pojawiające się z czasem glony i drobne zanieczyszczenia. Folia basenowa najlepiej sprawdza się w akwenach zewnętrznych, których zimowanie nawet pod przykryciem wiąże się z rozwojem różnego rodzaju glonów i „śliskich” zanieczyszczeń.

Przykładowe folie dostępne w sklepie https://folkpool.pl/folie-basenowe-linery-do-basenu/ są wykonane tak, by stanowiły jednocześnie atrakcyjną dekorację basenu. Na ich powierzchni mogą znajdować się wzorki, mozaiki czy pasy z motywami nawiązującymi do wakacji, pływania i aktywności na świeżym powietrzu. Dobrze jest wiedzieć, że folie są gotowe do natychmiastowego montażu, ale ten lepiej jest powierzyć specjalistom, dzięki którym ściany basenu pokrytego folią będą idealnie gładkie i nie pojawi się tu ryzyko wystąpienia bąbelków czy nieestetycznych wypukłości.

Bezpieczne wejście do wody: drabinka czy schody?

Na etapie projektowania i wykańczania basenu należy również wziąć pod uwagę decyzję, czy wejście do zbiornika powinno być przy pomocy drabinki czy schodów. Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Nowoczesne drabinki, np. z https://folkpool.pl/drabinki-i-schody-do-basenu/ świetnie sprawdzą się przy basenach, z których korzystają głównie osoby dorosłe i w pełni sprawne. Schody natomiast mogą być wygodniejsze podczas wchodzenia do zbiornika osób starszych, mających problemy z koordynacją ruchową i poruszających się znacznie słabiej. Obie propozycje dobrze sprawdzą się dal dzieci od przynajmniej 6 roku życia, natomiast młodsze maluchy zdecydowanie powinny korzystać ze schodów lub jeśli już mowa o drabince, to przy asekuracji osoby dorosłej.

Dodatkowo należy tu zwrócić uwagę na fakt, że schody wkomponowane w powierzchnię basenu zajmują znacznie więcej miejsca, które w pewien sposób zabierają powierzchni do pływania. W niewielkich basenach ogrodowych drabinki sprawdzą się zatem o wiele lepiej i pozwolą zostawić w zbiorniku więcej miejsca do pływania.

Wykorzystanie folii basenowej oraz drabinki jest dobrym rozwiązaniem łącznym, ale i tutaj producenci basenów zwracając uwagę na fakt, że przy basenach wykończonych folią nie ma możliwości montażu tzw drabinki dzielonej. Wówczas rozwiązaniem jest przymocowanie drabinki wyłącznie na poziomie tzw. plaży basenowej, a nie również na ściankach basenu, co wiązałoby się z pewnym uszkodzeniem folii ochronnej.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )