Sprzedaż mieszkania z kredytem – co musimy wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – co musimy wiedzieć?

Jeśli wzięliśmy kredyt na kupno mieszkania, lecz z jakichś powodów chcemy je sprzedać, z oczywistych względów zastanawiamy się, czy ta transakcja w ogóle okaże się możliwa. Tymczasem, choć jeszcze nie spłaciliśmy hipoteki, a więc mieszkanie wciąż nie stanowi naszej pełnej własności, jak najbardziej możliwe jest jego sprzedanie, oczywiście pod pewnymi warunkami. Sprawdźmy zatem, co i jak należy zrobić, aby operacja przebiegła pomyślnym dla nas torem.

Czy możemy sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę fakty – jeśli kupiliśmy mieszkanie, to bez względu na to, czy nadal spłacamy kredyt, prawnymi właścicielami jesteśmy my. Natomiast bank, u którego wzięliśmy kredyt, jest wierzycielem hipotecznym, co oznacza, że mieszkanie jest dla banku zabezpieczeniem pieniędzy, których użyczył nam na cel kupna nieruchomości. Zatem nic dziwnego, że planując sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką, obowiązkowo musimy poinformować bank.

Na czym polega sprzedaż mieszkania z kredytem?

Hipoteka zostanie wykreślona z księgi wieczystej w sytuacji, w której spłacimy kredyt przedterminowo, ale musimy liczyć się z koniecznością zapłaty dodatkowej prowizji. Dzieje się tak, jeśli wystawimy na sprzedaż nieruchomość w trakcie pierwszych trzech lat kredytowania. Z kolei, jeśli sprzedamy je wcześniej niż przed upływem pięciu lat, mogą spać na nas kosza wynikające z obciążenia podatkiem dochodowym. Więcej o zaplanowaniu sprzedaży mieszkania z hipoteką przeczytamy tu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/sprzedaz-mieszkania-z-kredytem/530.html.

Nieco o formalnościach

Oczywiste jest, że w przypadku sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką zostaniemy wciągnięci w tryby większej machiny biurokracji, niż gdybyśmy sprzedawali nieruchomość wolną od zobowiązań wobec banku.

Jeśli chcemy działać, musimy zaopatrzyć się w podstawowe dokumenty:

  • Akt notarialny bądź umowę sprzedaży mieszkania;
  • Numer księgi wieczystej, w której figuruje zapis o właścicielach prawnych mieszkania;
  • Zaświadczenie o kwocie kredytu, która została nam do spłacenia;
  • Promesa z banku dołączana do wyżej wymienionego zaświadczenia.

Ponadto mogą być nam potrzebne inne dokumenty, począwszy od zaświadczenia od spółdzielni mieszkaniowej, że nie zalegamy z czynszem, czy wreszcie zaświadczenie potwierdzające, że w mieszkaniu, które chcemy sprzedać, nikt nie jest zameldowany.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką?

Kiedy już wystawimy ogłoszenie o sprzedaży, pamiętajmy, by uczciwie poinformować, że nieruchomość jest obarczona kredytem hipotecznym. Następnie obowiązkowo musimy udać się do banku z prośbą o wydanie wyżej wymienionych zaświadczeń. Po spisaniu umów z nabywcą – przedwstępnej oraz właściwej – trzeba zaczekać na wprowadzenie zmian w księgach wieczystych (tę część pracy odrabia notariusz).

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na końcu warto zadać sobie pytanie, co z polisą mieszkalną, jeśli rzecz jasna taką wykupiliśmy? Otóż z chwilą sprzedaży mieszkania umowa zostaje z automatu unieważniona, a my otrzymamy zwrot za niewykorzystaną składkę.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )