
Verticale – pionowe żaluzje – hit czy kti?
Decydując się na zastosowanie jakiejkolwiek przysłony okiennej zawsze poszukujemy rozwiązania które nie tylko będzie praktyczne w zastosowaniu, ale również będzie zachwycało swoją estetyką. Obie te jakże ważne dla wielu cechy łączą w sobie verticale, czyli po prostu żaluzje pionowe. Idealnie sprawdzą się one nie tylko w nowoczesnych i designerskich pomieszczeniach, ale również w takich, w których pod względem stylistyki brakuje dopełnienia poprzez zastosowanie właśnie takiej przysłony okiennej. Dużą zaletą pionowych żaluzji bez wątpienia jest fakt, że idealnie wpasują się one w każdy rozmiar okna, nie ma także przeszkód do zastosowania ich przy drzwiach balkonowych.
Jak działają verticale?
Zasada działania żaluzji pionowych jest naprawdę bardzo prosta. W tym przypadku najważniejszymi elementem całego układu są lamele, górna szyna, uchwyty, płytki obciążające oraz łańcuszki perełkowe. Verticale przy wykorzystaniu górnej szyny montowane mogą być do:
- okiennej wnęki,
- ściany,
- sufitu.
Dzięki tak różnorodnym możliwościom montażu, żaluzje pionowe dają dość duże możliwości ich zastosowania. Mechanizm zastosowany w tym przypadku również nie zalicza się do zbytnio skomplikowanych, bowiem opiera się albo na obracaniu albo zsuwaniu.
Przeglądając wszystkie dostępne na rynku modele żaluzji pionowych można je wszystkie podzielić na cztery grupy, mając na uwadze typy sterowania:
- verticale sterowane z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są na przeciwną stronę sznurka,
- verticale sterowane z z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są od przeciwległej strony sznurka,
- verticale sterowane z prawej lub lewej strony, lamele rozsuwane są od środka na boki,
- verticale sterowane tak, że lamele skrajne są delikatnie wysunięte za szynę, a po zamknięciu zachodzą na siebie tworząc jedną całość.
Jak już wiadomo budowa i zasada działania żaluzji pionowych nie są zbyt skomplikowane. Prosty w tym przypadku jest także i montaż. Jeśli cały zestaw zawiera czytelną instrukcję i wszystkie niezbędne elementy każdy bez większych problemów powinien sobie z tym zadaniem poradzić samodzielnie. Wystarczy tylko dodatkowo wyposażyć się w skutecznie działającą wiertarkę.
Dużą zaletą verticali bez wątpienia jest nie tylko prostota i estetyczny wygląd, ale również fakt, że idealnie sprawdzą się w każdym typie pomieszczeń – zarówno w tych przemysłowych, biurowych, jak i mieszkalnych. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej nowoczesne modele verticali (ulepszane są dzięki zwiększającej się popularności i dużemu zainteresowaniu). Dlatego też bez największych problemów każdy znajdzie model idealnie dopasowany do własnych potrzeb i zmysłu estetycznego (wiele modeli jest nawet sterowanych elektrycznie, przy pomocy specjalnie dołączonego do zestawu pilota).
Dlaczego verticale sprawdzą się lepiej niż inne typy zasłon okiennych?
Verticale są nie tylko bardzo funkcjonalną przysłoną okienną, ale również i bardzo estetyczną – pod warunkiem jednak, że są one odpowiednio zadbane (chodzi tu przede wszystkim o ich regularne pranie/czyszczenie). Warto także wiedzieć, że ze wszystkich obecnie dostępnych na rynku typów przysłon okiennych to właśnie verticale stanowią osłony charakteryzujące się najwyższą precyzją w regulacji ilości wpadającego słońca do danego pomieszczenia.
Jak czyścić verticale by zachować ich estetykę?
Sposobów na czyszczenie verticali jest dość dużo. Można sięgać zarówno po sposoby domowe (a najprostsze i najmniej czasochłonne będą oczywiście te, w których nie zachodzi konieczność ich demontażu), jak i skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jak radzi wielu producentów verticali, jednym z najlepszych sposobów na zachowanie ich estetycznego wyglądu, bez konieczności ich demontażu w celu dokładnego wyczyszczenia, jest ich regularne odkurzanie (co jak łatwo się domyślić zapobiega osiadaniu się zanieczyszczeń). Uwaga – odkurzanie jednak należy przeprowadzać przy odpowiedniej końcówce – tu idealna będzie specjalna szczotka do odkurzacza, czyli ssawka.
Warto również pamiętać tu o tym, że lamele odkurza się poruszając ssawką od góry do dołu, gdyż robiąc to w przeciwną stronę, możemy przypadkowo odczepić lamele. Wszystkie inne zabrudzenia, których nie jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy ssawki od odkurzacza, usunąć możemy przy pomocy wilgotnej ściereczki bądź szmatki. Przy bardziej wymagających plamach można użyć specjalnego, delikatnego środka czyszczącego (najlepiej sprawdzą się te specjalnie przygotowane do zastosowania przy verticalach z PCV).