W jaki sposób buduje się domy szkieletowe? Najnowocześniejsze technologie
To właśnie poprzez zastosowanie najnowocześniejszej technologii i poprzez sposób specjalnego stawiania domów szkieletowych można uzyskać tak dobrą wytrzymałość całej konstrukcji, a także zadowalające parametry cieplne związane z izolacyjnością budynku. Budowa domu z drewna w technologii szkieletowej jednak zupełnie nie przypomina dawnego sposobu budowania drewnianych domów. W efekcie końcowym przeprowadzonej inwestycji można natomiast otrzymać budynek komfortowy do zamieszkiwania przez cały rok, solidny i naprawdę ciepły. Jakie rozwiązania technologiczne w praktyce stosuje się w takich właśnie budynkach?
Zastosowanie specjalnego rodzaju drewna
Istotne aspekty związane z budowa takiego domu to zaczynając od samego początku- dobrej jakości budulec, który rzeczywiście będzie spełniał wszystkie wymogi wytrzymałościowe. I tutaj kluczowe jest wykorzystanie odpowiedniego drewna- musi ono posiadać klasę wytrzymałościową C24, powinno to też być drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane.
Podczas układania całej konstrukcji ścian, poszczególne drewniane elementy są ze sobą zbijane na leżąco tak, aby ich połączenie rzeczywiście było trwałe. Na tym etapie stosuje się także folię podwalinową. Na stronie internetowej jednego z wykonawców drewdom.com będziemy mogli sprawdzić, w jaki sposób prezentuje się budynek na tym pierwszym, najbardziej wstępnym etapie prac- kiedy przygotowywany jest szkielet samej konstrukcji. To właśnie od takiego sposobu wykonywania drewnianej konstrukcji swoją nazwę wzięła cała technologia „szkieletowa”.
Sprawdzony sposób na to, aby uzyskać szczelność budynku
Sprawdzając, jakie nowoczesne technologie w domach szkieletowych zapewniają tym budynkom tak dobre parametry cieplne- nie można pominąć etapu rozkładania specjalnej folii paroizolacyjnej. Musi ona zostać rozłożona w taki sposób, aby zachowana została jej ciągłość- gwarantuje to szczelność budynku i wpływa na to, jak dobrze będzie się sprawdzać w praktyce cała izolacja cieplna budynku. W kolejnych etapach budowy domu folia ta jest łączona od wewnątrz budynku tak, aby stworzyła spójną całość. Jej zadaniem jej zatrzymywanie pary wodnej, dzięki temu nie będzie ona miała fizycznej możliwości wnikania w wewnętrzną konstrukcję budynku, która wykonywana jest z drewna. Folia chroni też samą warstwę ocieplenia, która znajdzie się wewnątrz ścian, którą najczęściej wykonuje się z wełny mineralnej. Kolejną ważną do wykorzystania folią jest folia wiatroizolacyjna. Montuje się ją na etapie wykonywania zewnętrznej części ścian- wtedy, kiedy instalowane są płyty typu OSB.
Wykorzystanie wełny mineralnej
Tak naprawdę, nowoczesne technologie w domach szkieletowych to także stosowanie dobrej jakości materiałów izolacyjnych- przede wszystkim wełny mineralnej. Zapewnia ona możliwość oddychania całej ułożonej warstwy, dlatego też sprawdza się lepiej od styropianu. Warstwa wełny mineralnej jest układana od zewnętrznej strony całej konstrukcji szkieletowej jak i od wewnątrz. Wełna pozwala także na uzyskanie dobrej izolacji akustycznej w budynku. Ważnym elementem budowy domu jest zabezpieczenie miejsc bezpośrednio przy instalowanych systemach okiennych. Trzeba bowiem dobrze ocieplić miejsce styku okien ze ścianami oraz umocować folie paroizolacyjną. Dzięki temu budynek jest szczelny i nie pojawiają się żadne mostki cieplne, przez które uciekałoby ciepło wyprodukowane we wnętrzu domu.