Windy domowe dla niepełnosprawnych – rodzaje. Gdzie je zamówić?

Windy domowe dla niepełnosprawnych – rodzaje. Gdzie je zamówić?

Windy pomagają osobom z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Dzisiaj montowane są one w wielu obiektach dostępnych publicznie. Ponadto można zamówić je do domu. Jakie są główne rodzaje wind dla niepełnosprawnych? Gdzie są one dostępne?

Domowa winda dla niepełnosprawnych – dlaczego warto?

Przemieszczanie się osób niepełnoprawnych pomiędzy kondygnacjami może być bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe. Właśnie dlatego coraz więcej niepełnosprawnych oraz ich opiekunów inwestuje obecnie w dedykowane dla nich windy.

Winda dla osoby niepełnosprawnej może być bardzo dużym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki niej przemieszczanie się pomiędzy piętrami staje się znacznie prostsze, ponieważ wtedy winda wynosi osobę niepełnosprawną sama, bez potrzeby pomocy ze strony opiekuna. Winda może wtedy znacznie ułatwić korzystanie z domu wewnątrz niego i na zewnątrz, na przykład wtedy, gdy do wejścia do domu prowadzą schody.

Producenci wind przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, na przykład krakowska firma krakdzwig.pl, mogą zaoferować swoim klientom kompleksową pomoc w wyborze właściwej konstrukcji. Firma zajmuje się również projektowaniem, produkcją, montażem oraz serwisem wind, dzięki czemu jej klienci mogą skorzystać z kompleksowej obsługi.

Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zakupienia windy wraz z dofinansowaniem, dlatego nie ma wtedy konieczności pokrywania całej kwoty windy, by mogła ona pomóc w codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami.

Rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych

Aktualnie windy dla niepełnosprawnych to bardzo szeroka gama konstrukcji do wyboru, które mogą zostać dostosowane specjalnie do potrzeb użytkownika czy użytkowników. Jakie rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych używane są obecnie najczęściej?

  1. Krzesełko schodowe

Jedną z najprostszych wind jest krzesełko schodowe, które pozwala na wynoszenie osoby niepełnosprawnej siedzącej na krzesełku.

Taka winda stosowana jest w przypadku osób, które mają sprawne ręce i mogą przemieszczać się z wózka na krzesełko, dlatego też ma ona także ograniczone zastosowanie. Jej atutem jest jednak łatwy i szybki montaż, a także przystępna cena. Nie wymaga ona także najczęściej żadnej przebudowy w budynku.

  1. Platforma dla niepełnosprawnych

Windy platformowe pozwalają na przemieszczanie osoby niepełnosprawnej razem z całym wózkiem, dlatego mają one szersze zastosowanie niż krzesełka. W tym przypadku osoba niepełnosprawna wjeżdża wózkiem na windę, potem zabezpiecza platformę oraz naciska na przycisk pozwalający na wjechanie w górę lub zjechanie w dół.

Platformy windowe tego typu nie mają zewnętrznej obudowy w postaci szybu windowego. Z tego względu nie mogą być one używane w każdym miejscu, na przykład przy dużych przewyższeniach. W warunkach domowych najczęściej są one montowane na zewnątrz, aby pozwolić na dostęp do wejścia do budynku.

  1. Winda dla niepełnoprawnych

W domach można zamontować także windę dla osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku konstrukcja widy pozwala na montaż wewnątrz budynku albo na zewnątrz niego. Jest to zależne od dostępnej przestrzeni.

Zwykle w domach jednorodzinnych, które nie są przystosowane do montażu windy wewnątrz, stosuje się konstrukcję zewnętrzną. Szyb jest wtedy dostawiany do budynku, na przykład może być połączony z balkonem, ale może być też wykonane dodatkowe wejście z platformą.

Gdzie zamówić windę dla niepełnosprawnych?

Windy dla osób niepełnosprawnych są obecnie oferowane przez wiele firm zajmujących się produkcją wind na zamówienie.

Z ofertami firm można zapoznać się już teraz na ich stronach internetowych, gdzie dostępne są dokładne informacje o ich rodzajach czy wymaganiach do montażu. Najlepiej wtedy umówić się z pracownikiem windy na spotkanie, by mógł on zapoznać się z konstrukcją domu, gdzie ma być zamontowana winda, a następnie zaproponować najlepszy jej rodzaj.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )