Wszystko, co warto wiedzieć na temat pomp ciepła

Wszystko, co warto wiedzieć na temat pomp ciepła

Pomimo tego że pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że naturalna energia może zostać wykorzystana do ogrzewania domu. Pompy ciepła to urządzenia ekonomiczne, praktycznie bezobsługowe oraz przyjazne dla środowiska. Z racji tego, że ich ceny w ostatnich latach stają się coraz bardziej przystępne, ich popularność wciąż rośnie.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła w odróżnieniu od tradycyjnych pieców i kotłów nie wytwarza ciepła. Pozyskuje je jedynie ze środowiska – wody, ziemi lub powietrza. W związku z tym dostępne na rynku pompy ciepła można podzielić na:

  • pompy powietrzne,
  • pompy wodne,
  • pompy gruntowe.

Pompy ciepła to urządzenia, które składają się z wielu elementów. Ich zasada działania jest wyjątkowo łatwa – przy pomocy czynnika chłodniczego pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do instalacji ogrzewającej dom.

Pompy ciepła – skąd pobierają energię?

Pompa ciepła pobiera energię z miejsca nazywanego źródłem dolnym. W jego roli może występować:

  • grunt – pobieranie ciepła z gruntu przez pompy ciepła może odbywać się na dwa sposoby. Tańszym i częściej stosowanym są zakopane na określonej głębokości w ziemi wężownice – kolektory płaskie. To właśnie one odpowiedzialne są za dostarczanie pobranego ciepła do parownika. Drugim sposobem – bardziej wydajnym, ale również bardziej kosztownym, jest wykonanie pionowych odwiertów, który głębokość sięga kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi. Umieszcza się w nich rury z płynem, które pobierają ciepło z gruntu i przekazują je do instalacji,
  • woda – pompy ciepła wodne są stosunkowo mało popularnymi urządzeniami. Pobierają ciepło z zbiorników wodnych – studni, rzek bądź też stawów. Z racji tego, że niewiele działek posiada dostęp do spełniających potrzeby urządzeń zbiorników wodnych, stosowanie wodnych pomp ciepła należy do rzadkości,
  • powietrze – powietrzna pompa ciepła energię czerpie z powietrza przy pomocy wentylatorów. Transportuje je do parownika, gdzie ciepło jest odzyskiwane i przekazywane do domowej instalacji. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się najwyższą sprawnością i wydajnością, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera. Jednak nawet w klimacie umiarkowanym uznawane są za warte uwagi rozwiązanie, a to ze względu na niską cenę zakupu i eksploatacji.

Kto może skorzystać z pompy ciepła?

Pompy ciepła – ecostrus.pl, są polecanym rozwiązaniem dla osób, które posiadają w domu ogrzewanie niskotemperaturowe – na przykład podłogowe. Przy niskich temperaturach zasilania pompy ciepła charakteryzują się bowiem najwyższą sprawnością i wydajnością. Oczywiście, wcale nie oznacza to, że nie można łączyć ich z ogrzewaniem grzejnikowym.

Z racji tego, że pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, polecana jest osobom, które dużą uwagę przywiązują do troski o środowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów i pieców, pompa ciepła nie emituje do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń, a co za tym idzie – w okresie zimowym nie przyczynia się do powstawania groźnego smogu.

Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób można osiągnąć jej praktycznie bezkosztową pracę. Fotowoltaika zapewnia darmową energię elektryczną, a ta właśnie potrzebna jest do tego, by pompa ciepła mogła działać bez przeszkód.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )