Żaluzje aluminiowe z drabinką taśmową czy sznurkową? Sprawdź!

Żaluzje aluminiowe z drabinką taśmową czy sznurkową? Sprawdź!

Żaluzje aluminiowe to obecnie jedno z najwygodniejszych rozwiązań do domów i mieszkań. Idealnie chronią nas przed słońcem i oczami wścibskich sąsiadów, ale też są częścią wystroju. Pozwalają na dobranie ich stylem do rodzaju wnętrz: posiadają wiele kolorów i szerokości. Podczas wyboru żaluzji czeka nas jednak jeszcze jeden wybór: drabinka taśmowa czy sznurkowa?

Czym są drabinki sznurkowe i taśmowe w żaluzjach aluminiowych?

Drabinkami nazywamy sznurki, na których zamontowane są lamele w żaluzjach aluminiowych. Drabinka jest więc pewnego rodzaju wykończeniem żaluzji. Może mieć charakter cienkiego sznurka albo szerszej taśmy (około 2,5 centymetra). Żaluzje okienne wewnętrzne aluminiowe mogą posiadać kilka drabinek, w zależności od technologii oraz szerokości żaluzji. Klient nie decyduje o tym samodzielnie, jest to podyktowane parametrami technicznymi. Zarówno drabinka sznurkowa, jak i taśmowa, może być dobrana kolorystycznie do żaluzji. Może też być dobrana na zasadzie kontrastu.

Żaluzje aluminiowe z drabinką taśmową

Jak wygląda drabinka sznurkowa w żaluzjach aluminiowych?

Drabinka sznurkowa to standardowy wybór dla osłon okiennych i jednocześnie jeden z najczęściej używanych w produkcji wewnętrznych żaluzji aluminiowych. Ten rodzaj wykończenia jest mniej widoczny, a jednocześnie mniej dekoracyjny i charakteryzuje się widocznością dziurek, przez które przechodzi sznurek. W opozycji do drabinki sznurkowej można zdecydować się na drabinkę taśmową. Aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy drabinką taśmową i sznurkową, można spojrzeć na stronę producenta żaluzji aluminiowych Clicky

Żaluzje aluminiowe – czym różni się drabinka taśmowa od sznurkowej?

Drabinka taśmowa to często rozwiązanie dodatkowe, którego nie oferują wszyscy producenci żaluzji okiennych aluminiowych. Ma ona takie samo działanie jak drabinka sznurkowa, odznacza się tylko bardziej dekoracyjnym wyglądem. Jest szersza od samego sznurka i zakrywa dziurki, przez które on przechodzi. Dzięki temu wygląd żaluzji jest bardziej estetyczny, a same osłony blokują nieco więcej światła dziennego. Co istotne, żaluzja z drabinką taśmową po zwinięciu zajmuje więcej miejsca. 

Żaluzje aluminiowe – drabinka taśmowa

Czy rodzaj drabinki wpływa na funkcjonowanie i jakość żaluzji aluminiowych?

Rodzaj drabinki nie wpływa w żaden sposób na funkcjonalność drabinki. Tę decyzję można podjąć, kierując się wyłącznie względem estetycznym. Jedyna różnica, oprócz wyglądu, to przestrzeń, jaką zajmuje żaluzja po złożeniu. Warto w tej kwestii podczas samodzielnego montażu kierować się wskazówkami producenta, który za każdym razem podaje sugerowaną odległość wierconego otworu od ramy okiennej (nie dotyczy to montażu bezinwazyjnego).

Jakie żaluzje pozwalają na zastosowanie drabinki taśmowej?

W przypadku żaluzji 50 mm ten rodzaj drabinki można zastosować zarówno w żaluzjach aluminiowych, jak i drewnianych czy bambusowych. W przypadku żaluzji cieńszych (25 mm i 16 mm) drabinkę taśmową można założyć tylko w żaluzjach drewnianych i bambusowych, a w aluminiowych już nie. Zbyt cienkie lamele aluminiowe nie pozwalają na montaż drabinki taśmowej. 

Cena żaluzji aluminiowych 

Na cenę żaluzji aluminiowych wpływa oczywiście wiele czynników: materiał, z którego są wykonane, ich kolor, szerokość i wysokość, rodzaj wykończenia. Do tego dochodzą różne funkcje dodatkowe. Standardowe żaluzje aluminiowe 50 mm zazwyczaj zaczynają się od 400 złotych. Koszt drabinki taśmowej może być różny, ale nie podnosi znacznie ceny całych żaluzji.

Dla kogo drabinka taśmowa?

Ponieważ takie rozwiązanie nie wpływa w żaden sposób na funkcjonalność żaluzji aluminiowych, to tak naprawdę drabinka taśmowa może być rozwiązaniem dla każdego. Powinny ją wybrać osoby, którym bardzo zależy na wystroju własnego wnętrza i szukają bardziej dekoracyjnych rozwiązań. 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )