Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Obecnie niewielu z nas może się pochwalić życiem bez kredytów. Kredyty na sprzęt domowy, samochód, czy inne zachcianki lub potrzeby. A także te większe – na przykład kredyt hipoteczny. Czym właściwie jest taki kredyt? Zanim się na niego zdecydujemy, dobrze jest poznać najpierw jego istotę.

To przede wszystkim długoterminowe zobowiązanie, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Do jego udzielenia bank bierze pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim zdolność i historię kredytową oraz wkład własny. Kwota kredytu hipotecznego zazwyczaj jest bardzo wysoka, bowiem zaciągamy go w celach związanych z nieruchomościami, jak na przykład budowa, remont, kupno. Z wysoką kwotą wiąże się jednocześnie długi okres spłaty – 20, 30, a nawet 40 lat. Właśnie z tego względu istnieje zabezpieczenie w postaci hipoteki. Nikt nie może przecież przewidzieć, jak na przestrzeni tylu lat będzie się prezentowała kondycja finansowa kredytobiorcy. Dlatego w przypadku braku odpowiedniej regulacji rat, bank przejmuje nieruchomość, na której ustanowiono hipotekę.

Kto może się starać o kredyt hipoteczny? W zasadzie każdy, kto posiada odpowiednią sumę na wkład własny (minimum 10% wartości nieruchomości), ma odpowiednią zdolność kredytową i nie ma problemów z Biurem Informacji Kredytowej. Pamiętaj jednak, że jest to proces naprawdę czasochłonny i przed przystąpieniem do niego należy się odpowiednio przygotować oraz uzbroić w cierpliwość. Nie dajmy się także zwieść złudnym ofertom taniego kredytu – przede wszystkim trzeba przeanalizować tak naprawdę całkowite koszty i oprocentowanie. Nie porywajmy się także z motyką na słońce i dobierzmy relatywnie niską ratę, tak aby w przyszłości nie przerosła nas jej wysokość.

Warto zaznaczyć, że w związku z pandemią koronawirusa powstały regulacje prawne, w których umożliwiono kredytobiorcom zawieszenie spłaty rat kredytu. Jeśli interesują Cię informacje na temat wprowadzonych zmian, serdecznie zachęcamy do przeczytania wpisu im poświęconego, znajdującego się pod adresem https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-gospodarcze/zawieszenie-splaty-kredytu-a-koronawirus/.

Znając już podstawowe informacje na temat kredytu hipotecznego, możesz przystąpić do zbierania bardziej szczegółowych danych. Zapoznaj się z ofertami banków, dowiedz się jak wygląda cały proces oraz jakie dokumenty potrzebujesz, aby złożyć wniosek. A przede wszystkim – działaj rozsądnie i bez pośpiechu.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )