Jak zacząć korzystać z Bitcoina?

Jak zacząć korzystać z Bitcoina?

Z roku na rok postępuje masowa adopcja Bitcoina do świata codziennych płatności. Coraz więcej serwisów i sklepów internetowych udostępnia płatności kryptowalutowe. Na mapie świata pojawia się coraz więcej punktów stacjonarnych (sklepów, restauracji, stacji benzynowych), na których możemy wykorzystać walutę wirtualną. Warto zatem pogłębiać swoją wiedzę w tej materii i dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z Bitcoina. Ten materiał zawiera tylko podstawowe informacje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj szczegółowy poradnik jak zacząć z bitcoinem.

Wybór portfela na Bitcoiny

Pierwszym krokiem dla nowych użytkowników kryptowalut jest założenie portfela, w którym będziemy bezpiecznie gromadzić nasze środki. Do naszej dyspozycji pozostaje obecnie kilka rodzajów walletów obsługujących tokeny BTC:

  • Portfele desktopowe – aplikacje dostępne do pobrania na komputery osobiste z systemem Windows, MacOS lub Linux. Wyróżniamy portfele lekkie (np. Electrum) oraz wallety full node (np. Bitcoin Core). Bezpieczniejszy, ale trudniejszy w użyciu jest portfel full node, który ściąga na Twój komputer pełną historie sieci blockchain).
  • Portfele mobilne – obecnie najwygodniejsza propozycja dla osób, które chcą wykorzystać kryptowaluty do codziennych płatności. Są proste i przyjemne w użytku. Dużą popularnością cieszy się Mycelium oraz Samourai Wallet.
  • Portfele przeglądarkowe – dostępne za pośrednictwem serwisów internetowych oraz wtyczek do najpopularniejszych przeglądarek. Odznaczają się dużą funkcjonalnością, ale minusem jest niższy poziom bezpieczeństwa.
  • Portfele sprzętowe – w formie nośników danych przypominających Pendrive. Możemy w nich zainstalować różne aplikacje obsługujące ponad tysiąc różnorodnych kryptowalut. Najpopularniejsze są portfele Trezor oraz Ledger. To idealna propozycja dla inwestorów, którzy zastanawiają się, jak zacząć handel Bitcoinem.
  • Portfel papierowy – najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowaluty. To po prostu kartka papieru z zapisanym kluczem prywatnym z przypisaną kwotą BTC. Oczywiście taka forma portfela nie pozwala na przeprowadzanie codziennych płatności.

Wybór portfela w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli chcemy bezpiecznie przechowywać duże ilości oraz przeprowadzać transakcje, najlepiej postawić na portfel sprzętowy lub dobrze zabezpieczony portfel desktopowy. Do szybkich i codziennych płatności najlepiej sprawdzają się wallety mobilne oraz przeglądarkowe, ale nie warto na nich trzymać dużych ilości kryptowalut. Do inwestycji długoterminowych doskonale sprawdza się paper wallet.

Jak zacząć wydobywanie Bitcoina?

Istnieje jeszcze trzeci sposób na zdobycie Bitcoinów. Sieć transakcyjna oparta na technologii blockchain wymaga aktywności użytkowników. Uczestnicy sieci mogą udostępnić moc obliczeniową swojego komputera. Jest ona wykorzystywana do przeprowadzania transakcji. Górnicy, bo tak nazywają się osoby udostepniające moc obliczeniową, mogą być nagrodzeni odpowiednią ilością tokenów. Mówimy tu o algorytmie konsensusu Proof of Work.

O ile w pierwszych latach istnienia projektu wydobywanie Bitcoina było niezwykle opłacalne i mogło w krótkim czasie doprowadzić nas do bogactwa, o tyle dziś, jest to zajęcie całkowicie nieopłacalne dla prywatnych użytkowników. Do efektywnego wydobycia potrzebne są potężne koparki stworzone z kilku komputerów. Kopanie wiąże się również z ogromnym zużyciem prądu.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )