Mity i prawdy na temat oświetlenia

Mity i prawdy na temat oświetlenia

Mity na temat oświetlenia:

Światło powinno być równomierne – należy wiedzieć, że światło nie zawsze i nie wszędzie musi być równomierne, a cienie potrafią dać korzystny efekt. Wszystko zależy jednak od miejsca w domu, które oświetlamy. Warto wiedzieć, że w kuchni, poza oświetleniem ogólnym, potrzebne jest mocne, bezcieniowe oświetlenie blatu roboczego. Takie, które sprawi, że gotowanie będzie wymagało mniej wysiłku wkładanego w skupienie wzroku (co może powodować bóle głowy) i wyeliminuje niebezpieczeństwo skaleczenia, stłuczenia, oparzenia. Jednak w sypialni czy pokoju dziennym półmrok z wydobytymi z cienia tylko niektórymi elementami wystroju wnętrza kreuje przyjemny, intymny nastrój.

Wystarczy jedna lampa – należy wiedzieć, że taka lampa gwarantuje jedynie oświetlenie ogólne, które dobrze jest uzupełnić dodatkowymi źródłami światła o różnym przeznaczeniu, co bardzo poprawi wygodę pracy i wypoczynku, i również umożliwi budowanie nastroju światłem.

Ciepłe światło sprawdza się w każdej sytuacji – należy wiedzieć, że nieprawdą jest, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie do każdej czynności i nie o każdej porze dnia potrzebujemy światła o takim samym natężeniu i o takiej samej temperaturze barwowej. Warto wiedzieć, że do działania pobudzi nas światło chłodne (5000-6500 K), dlatego jest pożądane w miejscu pracy – nad biurkiem czy blatem kuchennym. Zminimalizuje wysiłek oka, pozwoli dostrzec detale, zapobiegnie bólom głowy w trakcie czytania, pisania, pracy przy komputerze. Także w łazience do makijażu i golenia, w kuchni do krojenia, tarcia i innych precyzyjnych zajęć polecane jest światło chłodne. Natomiast ciepłe światło (2500-3300 K) sprzyja wyciszeniu i relaksowi – będzie odpowiednie do sypialni i pokoju dziennego.

Prawdy na temat oświetlenia:

Niezdrowe jest oglądanie telewizji w ciemnym pokoju – należy wiedzieć, że najwłaściwiej korzystać z telewizora przy słabym, rozproszonym oświetleniu. Takim, które nie powoduje refleksów na ekranie. Zalecane jest łagodne światło sączące się zza odbiornika. Warto dodać, że niektóre modele telewizorów, a także niektóre meble na telewizor posiadają wbudowane oświetlenie.

Ciemne barwy pochłaniają światło – należy wiedzieć, że dlatego też wnętrza w mrocznej tonacji wymagają mocniejszego oświetlenia. Instalując silniejsze światło, przy okazji optycznie powiększymy mniejsze, ciemne wnętrza – na przykład łazienkę.

Temperaturę światła należy dostosować do stylu wnętrza – należy wiedzieć, że nowoczesne, utrzymane w bieli wymagają chłodnego światła (3300-5300 K). Natomiast stylowe, w tradycyjnej kolorystyce – cieplejszego, bardziej miękkiego i rozproszonego. Wyjątkiem jest oświetlenie miejsc pracy i lustra w łazience. Tam niezależnie od stylu wnętrza barwa światła powinna być chłodna.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )